Румъния в центъра на 16-ия София Филм Фест 30.01 | 09:39

Ще бъдат представени едни от най-важните имена и филми от румънската нова вълна

От Олга Андреева

Фокус върху румънското кино ще постави 16-тото издание на София Филм Фест заради десетте години шеметен възход на киното, което удиви световните фестивали и върна зрителите към авторския филмов език.

В София ще бъдат представени близо 10 румънски кинозаглавия от началото на ХХI век, ще гостуват утвърдени творци от северната ни съседка като продуцента, режисьор и фестивален директор Тудор Джурджу, сценариста и режисьор Каталин Митулеску, продуцента Даниел Митулеску и други, съобщиха организаторите.

"4 месеца, 3 седмици, 2 дни”, носител на "Златна палма" в Кан 2007 и на наградата за най-добър балкански филм от София филм фест 2008 е несъмнено най-популярният румънски филм. Това е разказ за румънска студентка, на която й се налага да направи нелегален аборт в последните дни на комунизма. Според режисьора Кристиан Мунджиу, "това е история за решенията, отговорностите и избора в живота, за солидарността и приятелството в контекста на тогавашната епоха".

"12:08 източно от Букурещ” на Корнелиу Порумбою ("Златна камера” в Кан 2006) обобщава иронично, забавно и оригинално някои от най-спорните тези относно преврата в Румъния на 22 декември 1989 г. и оттеглянето на диктатора Николае Чаушеску. Сюжетът се върти около токшоу по местния телевизионен канал в малко градче, точно 16 години след революцията.

Флорин Шербан получи Голямата награда на журито на Берлинале 2010 за "Ако искам да свиря, аз свиря” – историята на последните пет дни, които младият Силвиу прекарва в дома за малолетни престъпници. Сюжетът си остава докрай непредсказуем, емоционалната реакция на зрителя се променя рязко с напредването на филма, а да не забравяме и експеримента – актьорският състав е почти изцяло от криминално проявени.

Кристи Пую се смята за основоположник на новата вълна в съвременното румънско кино. Всички негови филми са показвани на София Филм Фест. В тазгодишната програма Пую ще бъде представен с един от последните си филми ("Аврора" или "Смъртта на г-н Лазареску”).

Сред румънските заглавия, поканени за панорамата в рамките на СФФ 2012, са също "Вторник, след Коледа” на Раду Мунтеан, "Най-щастливото момиче на света” на Раду Джуде (представян като проект в издание на София Мийтингс и получил наградата на ФИПРЕССИ на 13-ия София Филм Фест през 2009 г.) и "Сънят на Адалберт” на Габриел Ахим.

Първият разказва за любовен триъгълник и според режисьора "не е филм за вината, а за избора, за онези житейски кръстопъти, на които усещаш, че можеш да контролираш съдбата си и чувстваш, че имаш сили да обърнеш живота си в друга посока”. Вторият е семейна драма за 18-годишната Делия, която печели скъп автомобил от промоционалната кампания на фирма за напитки, но това предизвиква неочакван конфликт с родителите й. А "Сънят на Адалберт” е участник в международния конкурс на София Филм Фест 2012 и ще бъде представен допълнително, заедно с останалите съперници за Голямата награда.

Тудор Джурджу ще бъде сред специалните гости в София и ще представи пред българската публика късометражния си филм "Супермен, Спайдермен или Батман". Джурджу е основател и президент на фестивала в Трансилвания/Клуж. През годините има опит като президент на румънската национална телевизия TVR (2005-2007). Той е шеф и на една от най-продуктивните продуцентски компании - "Libra Film”, също разпространител и мениджър на киносалони.

Друг румънски гост в София се очаква да бъде Каталин Митулеску, носител на "Златна палма” в Кан 2004 за късометражния си филм "Трафик”, шеф на продуцентската компания "Strada Films”, съпродуцент и сценарист на "Ако искам да свиря, аз свиря”, сценарист и режисьор на "Любовникът” (2011). Последният филм разказва за чаровен съблазнител на млади жени, посредник в търговията с плът в западналия румънски черноморски курорт Констанца, и за любовта като призма, през която може да се погледне и осмисли секстрафика. Сред специалните гости на 16-ия София Филм Фест ще бъде и Даниел Митулеску, продуцент на "Ако искам да свиря, аз свиря” и "Любовникът”.

Водещи

Най-четени