Руска крими писателка е у нас за премиерата на новия си роман 23.11 | 08:36

Александра Маринина ще представи в София и Пловдив романа си "Смяна на мишената"

От Олга Андреева

Десет години след първото си посещение у нас през 2001 г. руската писателка Александра Маринина отново идва в България.

Днес, 23 ноември, тя ще представи новия си роман "Смяна на мишената" от 18.30 ч. в книжарница "Хеликон-Витоша" в София, съобщиха от издателство "Хермес".

Утре, 24 ноември, от 18.00 ч., Маринина ще се срещне и с пловдивските си почитатели в книжарница "Хермес-Централ".

Маринина, която е определяна като руската крими кралица, а автор на повече от 40 книги, преведени на 26 езика. Средно тя пише по две книги годишно. Романите ѝ са продадени в 43 милиона тираж.

Авторката принадлежи към потомствено семейство на работещи към Министерството на вътрешните работи и използва псевдонима Александра Маринина, за да си спести неприятности по време на работата ѝ в МВР около писателската ѝ дейност.

Маринина, чието истинско име е Марина Алексеева, смята, че международният успех на книгите ѝ се дължи на факта, че разглеждат общочовешки теми, а сюжетите са много актуални във време на сериозен проблем с престъпността в целия свят.

Книгите на Маринина, чиято главна героиня е Анастасия Каменская, се радват на голям читателски интерес. Сред тях са "Неволна убийца", "Откраднатият сън", "Смърт заради смъртта", "Реквием", "Седмата жертва", "Когато боговете се смеят", "Незаключената врата" и др. В последните си книги обаче авторката съчетава жанровите черти на психологическия роман и семейната сага.

Ето и как звучи анотацията към новия ѝ роман, "Смяна на мишената":

"Капитанът от милицията Игор Дорошин се оказва съвсем близо до мястото на двойно убийство. Жертвите са младата съпруга на бизнесмен и шофьорът ѝ бодигард. Дали става дума за убийство, поръчано от конкурент, или за отмъщение от ревност? Работейки извън правомощията си, Дорошин започва разследване и изгражда своя версия. Тя е коренно различна от официалната, а за ужас на младия мъж, дори собственият му баща изглежда замесен.

Когато мотивите за престъплението се диктуват от човешки страсти, дори привидно най-неоспоримата логика може да се окаже погрешна. Дорошин ще трябва да проследи една история на дружба и предателство, която се простира от детството на жертвата до трагичния край. Към кого всъщност е бил насочен куршумът на убиеца?"

Водещи