Свищов отново приема фестивала „Орел на Дунава” (СНИМКИ) 27.05 | 12:16

Исторически възстановки и забравени обичаи ще види публиката следващия уикенд

От iNews.bg

Пролетта е активния сезон на историческите възстановки – явление с огромна популярност в Европа и САЩ. Единственият български фестивал в Европейския регистър на историческите възстановки "Хисториа Вивенс” е Фестивала на античното наследство "Орел на Дунава”, който се провежда ежегодно в Свищов. Тази година ще се проведе от 2-ри до 4-ти юни в античния римски град Нове край Свищов.

Фестивалът успешно изпълнява мисията да опази Нове от забравата, да популяризира античната история и култура, да запази спомена за гордите траки, безстрашните римляни и загадъчните готи, живели по нашите земи. Първият исторически фестивал в България, покриващ международните стандарти за подобно събитие датира от 2008 г., когато група ентусиасти от Съвета по туризъм – Свищов с подкрепата на Община Свищов организират античния фестивал с участници от България, Италия, Полша, Румъния, Естония, Русия, Чехия и Унгария. Фестивалът придоби известност далеч извън пределите на общината и е притегателно събитие за любителите на историята, културата, древните занаяти, приключенията, античните кулинарни рецепти, оръжията на древността, изчезналите езици и племена, любопитните факти за съдбата на каменните зидове и крепостни порти.

И тази година около 200 участници ще изградят походни лагери на територията на Нове, където ще възстановят забравени обичаи, свирепи битки, екзотични танци, древни занаяти и изненадващи кулинарни преживявания. Сред групите, потвърдили участие в ХIII Фестивал са най-влиятелната група за антични исторически възстановки в Европа, Групо Сторико Романо, голямата румънска група за възстановки Камп Виртус, танцьорките от Нимфе Дачии. Виртуозните ездачи от Багатур и тази година ще застанат до свищовските реенактори от Първи Италийски легион, за да представят най-доброто от българските възстановки на свищовска сцена. В програмата са заложени както утвърдени събития като голямата битка на римляни и варвари, антични танци, демонстрации по виртуозна конна езда, парад по улиците на Свищов, така и новости. На сцената на Нове се очаква популярният кулинарен експерт и ТВ водещ Петър Михалчев да проведе майсторски клас със свищовски ученици и да журира кулинарната битка между участващите исторически групи, което ще завърши с масова дегустация от публиката.

По време на фестивала се връчват традиционните награди "Орел на Дунава" - "Принос в опазването на културно-историческото наследство" и "Принос за популяризирането на културно-историческото наследствo”. Сред лауреатите на Златния орел са забележителни имена на българската история и култура като проф. Божидар Димитров, Джоко Росич, Теодоси Спасов, Кирил Маричков, българската и полската археологически експедиции в Нове, Мото-Пфое България, кръга "Будител", както и посланиците на Италия, Полша, Франция, председателя на Италианската търговска камара в България. Комитетът по номинациите обяви през седмицата тазгодишните носители на авторитетните награди за опазване и популяризиране на на културното ни наследство. Лауреат на Златния орел за опазване на културно-историческото наследство е един от най-изтъкнатите български траколози и специалисти по тракийска археология проф. Диана Гергова. Лауреат на Златния орел за популяризиране на културата ни е българският скулптор и политик Вежди Рашидов.

Церемониите по награждаването са органично вписани във фестивала и носят незабравими емоции на лауреати, публика и възстановчици. Интересът към традиционния фестивал почти е напълнил свищовските хотели и ресторанти, но за решилите в последния момент да посетят Орела все още се намират места в малките хотелчета и къщи за гости в града и съседните градчове – Белене и румънския Зимнич.

Водещи

Най-четени