Срам! Спряха парите за археология 15.07 | 20:35
За първи път в 136-годишната история на Третата българска държава няма да бъдат отпуснати средства за археологически разкопки

За разлика от евробюджета за културните ни ценности, българският в последните години е повече от скромен.
Тази година за първи път в 136-годишната история на Третата българска държава няма да бъдат отпуснати пари за планови археологически разкопки. Планови разкопки означава проучване на значими от гледна точка на научната информация, а и качества на находките, проучвания.
Няма да бъдат изследвани столици като Плиска, Преслав, Трапезица, Царевец. Древни областни градове като Силистра, Калиакра, Несебър, Созопол. Римски градове като Дебелт, Нациария, Нове, Никополис ад Иструм.
Проф. Божидар Димитров припомня, че по време на войните, когато държавата ни е печелила не една и две битки, е имало пари за разкопки, тъй като дори тогава на показ са изниквали забележителни съкровища.
"По време на войните учените са били мобилизирани и обединени в разузнавателен отряд под началството на проф. Богдан Филов, тогавашният директор на Националния музей, наречен тогава Народен", разказва професорът.
Разкопки са правени главно в новоосвободените територии. Най-голямата находка е при разкопките край с.Требенище, Охридско. Намереното там съкровище, освен множество сребърни и бронзови съдове, съдържа и две златни маски на погребаните там илирийски владетели.
Златно прабългарско съкровище, състоящо се от коланни токи, е открито и край село близо до Чаталджа. Археологически разкопки са правени и в Онгъла – огромния /48 кв.км./, прабългарски военен лагер край с. Никулицел в устието на Дунав.
Европа ни е дала милиони за реставрация и консервация на археологически обекти у нас. Благодарение на щедростта й 70 вече са превърнати в туристически атракции.
За сравнение държавата е отделяла за консервация, реставрация и опазване на недвижимости едва по 500 - 600 хиляди лева за последните години.
Водещи
-
Реакции на световни лидери за срещата Тръмп-Путин
16.08 | 18:00
-
Борят се за живота на млад мъж, прегазен е умишлено от свой съсед в Сливен
Извършителят е задържан
16.08 | 17:20
-
Голям пожар в Българово, градът е в капан на огнения ад
На място са кметът Димитър Николов и областният управител, които координират дейността на...
16.08 | 16:40
Най-четени
-
"Киев индипендънт": Срещата в Аляска беше срамна и безполезна
Все още няма официална реакция от Киев след срещата между американския президент Доналд Тръмп...
16.08 | 10:00
-
Автомобилен експерт за шофьора, забил се в автобус: Това е опит за убийство!
Остават много въпроси
16.08 | 10:20
-
Таткото на Сияна: Инцидентът с автобуса не се различава от този, в който загина детето ми
„Да управляваш автомобил в населено място с такава скорост е същото като да управляваш камион...
16.08 | 11:00
-
Гаджето на Глория - част от ОПГ за международен трафик на наркотици
Добромир Добрев бе арестуван след акция на ДАНС И ГДБОП в София на 13 август, а в автомобила...
16.08 | 10:40