Среща на СОЦ-а и съвремието в София 07.11 | 07:20

Фестивалът за модерно изкуство Sofia Contemporary 2012 променя облика на града

От Гергана Златкова

Да видят градинката пред Мавзолея заградена, все едно там ще се строи нов мол, например, със сигурност е хвърлило в потрес много столичани и гости на града. И как иначе – ако ви попитат какво трябва да се построи на мястото на този виден социалистически паметник, то малцина биха могли да отговорят еднозначно или категорично. Но с едно нещо, може би, всички бихме могли да постигнем единодушие – все нещо там трябва да има.

Това е и идеята на инсталацията, съпровождаща провеждането на първия у нас международен фестивал за съвременно изкуство Sofia Contemporary 2012.

А именно - да вдъхне живот, модерно и адекватно спрямо Европа излъчване, на онези места и паметници в столицата, които ни връщат назад. Към консервативното, социалистическо минало. Защото, ако София иска да стане Европейска столица на културата през 2019, то трябва да заприлича на нещо далеч по-различно от съвкупност от символи и монументи, за които малцина от младите хора нямат идея какво увековечават.

Sofia Contemporary се провежда за първи път у нас и е фесивал, създаден, в рамките на проект на Столична община: "Фестивал на изкуството в публичното пространство: Sofia Contemporary и Фестивал на открито в Западен парк”.

Целта е да засили ролята на културата като двигател в процеса на развитие не само на централните, но и на периферните райони в София. И това да се случва чрез серия културни събития, които да са авангардни и иновативни, и които да променят облика на столицата, да спомогнат за развитието на града и утвърждаването му като евентуална Европейска столица на културата.

Фестивалът, който още със самото си стартиране, предизвика противоречиви реакции, ще се проведе до 11 ноември и ще предложи на публиката различни художествени средства, традиционни и нови медии, урбанистични и интериорни решения.

Темата "Сегашно продължително” е вдъхновила различните международни участници да покажат един своя индивидуален поглед към София и нейните галерии, улици, паметници, сгради. И всичко това е с цел провокация. Но не в лошия смисъл, разбира се.

Просто огранизаторите искат да намалят дистанцията между съвременното изкуство и българската публика. За да могат и тези жители на града, които нямат интерес или желание да ходят по музеи и галерии, да се докоснат до нещо различно, да направят една "кратка пауза” в забързаното си ежедневие.

Творбите, които ще бъдат представени, са част от ежедневието на големия град и целта им е да предизвикат реакция у случайните минувачи, да ги изтръгнат от монотонността и рутината на деня.

Така че, ако както си ходите по улицата през следващата седмица, изведнъж неочаквано се натъкнете на светлинна или видео инсталация, ако пред очите ви се "натрапват” различни странни лозунги и плакати – това е Sofia Contemporary. И Мавзолея беше само началото.

Водещи

Най-четени