Старинна София с потенциал да привлича по 4 млрд. лв. годишно 03.10 | 21:33

Неоценимо богатство все още чака в сърцето на София

От Елица Елефтерова

Българската столица София има не по-малко старини от гръцката Атина. Инфраструктурата и хотелската ни база не е разчетени за такъв голям туристически поток, но при двумилионно население в града и при атрактивни археологически места, у нас също могат да влизат по 1000 евро на човек. Което прави около 2 млрд. евро всяка година.

Ясно е, че в първите няколко години приходите ще са много по-ниски, но потенциалът е за 4 млрд. лв., което е над 3 пъти от бюджета на столицата, който за 2012 г. е 1,3 млрд. лв.

Неоценимо богатство от археологически находки все още чака да бъде извадено на повърхността в сърцето на София. Спасяването му обаче зависи от решителните мерки на общината. За това алармират учени, архитекти и представители на неправителствени организации, пише "168 часа".

Въпреки че през годините част от древните сгради, с които изобилства централната част на столицата ни, са били съсипани, сега, имаме уникалния шанс да възстановим и запазим за поколенията богатото културно наследство.

Древната Улпия Сердика, по нищо не отстъпва на Рим и Атина и в бъдеще можем да печелим стотици милиони от развитието на културен туризъм, категорични са специалистите. Според тях е възможно разкриването на още значителни постройки от римско време.

Сердика, за която император Константин често е казвал, че е неговият Рим - най-силно се олицетворява с крепостните си стени, порти, благоустроени улици и великолепни сгради и църкви.

Освен внушителните главни улици Декуманус Максимус и Кардо, значителни постройки, които могат да бъдат показани, са Амфитеатърът (само с 10 метра  по-малък от Колизеума в Рим).

Впечатляващи са също и резиденцията на Константин Велики зад хотел "Рила", Преториумът под площад Св. Неделя, Аврелиановият форум зад президентството, тронните зали под Министерски съвет, монетарницата до Съдебната палата, няколко бани, както и по-голяма част от крепостната стена.

Най-четени