Франция и Италия отбелязват 500 г. от смъртта на Леонардо 02.05 | 15:15

В град Амбоаз в долината на Лоара ще има чествания, като президентите на Франция и Италия са начело в списъка на гостите

От iNews

В град Амбоаз в долината на Лоара ще има чествания, отбелязващи 500-та годишнина от смъртта на Леонардо да Винчи, като президентите на Франция и Италия са начело в списъка на гостите, предаде БГНЕС.

Флорентинският майстор, който олицетворява италианския Ренесанс, е бил гост на френския крал Франсоа I през последните три години от живота си преди смъртта си в Амбоаз през 1519 година.

манюел Макрон и италианският президент Серджо Матарела ще отбележат годишнината с посещение на гроба му в кралския замък и Кло Люсе, разкошната къща в близост, където е живял и починал Леонардо.

Сред присъстващите ще бъдат известният италиански архитект Ренцо Пиано и френският астронавт Тома Песке.
Съвместните чествания идват след месеци на нарастващо дипломатическо напрежение между Париж и Рим поради твърдата политика на популисткото правителство на Италия и неговата подкрепа за протестиращите във Франция "жълти жилетки”.

Матарела, твърдо проевропейски настроен като Макрон, изигра "съществена роля” за намаляване на напрежението, казаха от кабинета на Макрон.

Паркирането беше забранено по маршрута край реката.

Магазини, барове и ресторанти край замъка ще бъдат затворени днес.

Все пак сред местното население се чуват гласове на недоволство, че до голяма степен ще останат встрани от събитията.

Макрон ще бъде първият френски президент, който посещава града, откакто Шарл де Гол е бил там през 1959 година.

Франсоа I, известен като "Кралят Слънце от XVI век”, е известен с прокарването на Ренесанса във Франция, макар предшественикът му Луи XII да е започнал процеса, като е привлякъл архитекти и занаятчии от Флоренция, Милано и Рим.

Леонардо е бил на 64 години, когато приема поканата на младия Франсоа I. Това става във времето, когато съперниците му Микеланджело и Рафаело са изгряващи звезди.

Това идва като голямо облекчение за тосканския художник, получил значителна заплата като "първи художник, инженер и архитект на краля".

По това време Франсоа I е едва на 23 години, а амбициозната му майка Луиза Савойска е "знаела, че Леонардо ще бъде човекът, който ще позволи на сина ѝ да процъфтява”, заяви Катрин Саймън Марион, управляващ директор на Кло Люсе.

Леонардо донася със себе си три от любимите си картини, сред които и Мона Лиза, и всички те днес красят Лувъра в Париж.
С по-малко от 20 картини на Леонардо, които все още съществуват, много италианци са възмутени от това, че Лувърът притежава пет от тях, както и 22 рисунки.

По време на трите си години в Амбоаз, Леонардо организира разточителни партита за двора и работил за създаването на идеален град за Франсоа I в близкия Роморонтан – един от многото нереализирани проекти.

Макрон и Матарела ще пътуват днес до замъка Шамбор, чиято централна двойна спирална стълба се приписва на Леонардо – въпреки че първият камък е бил положен четири месеца след смъртта му. 

Водещи

Най-четени