Ценни древни експонати са изложени в габровския музей 20.01 | 15:23

Ритуални каменни сечива от неолита и накит от 23-каратово ковано злато от XVI в. пр. Хр. са сред най-интригуващите

От Андриян Георгиев

Седем ритуални каменни брадвички от епохата на неолита и накит от 23-каратово ковано самородно злато, датиран към XVI-XIII в. пр. Хр., са сред най-старите и най-ценните експонати, показани в новата изложба на Регионалния исторически музей в Габрово. 

Изложбата е под наслов "Културни ценности", посочва БТА.

Тя съдържа около 40 експоната от фонда на музея и има за цел да покаже на ценителите уникалното културно наследство на българските земи и да хвърли светлина върху историята на Габрово, информира Добромир  Търновски, уредник в музея, цитиран от БТА. 

Брадвичките са изработени от шлифован камък и са на около 7-8 хиляди години. Открити са в района на габровските села Чукилите и Враниловци като случайна находка. Те са най-старите предмети с археологическа стойност, които притежава музеят. 

Златният накит е от късната бронзова епоха и няма аналог сред находките по българските земи, разказа Добромир Търновски. Намерен е бил случайно преди десетина години на 200 метра под връх Голям Кадемлия в Стара планина и е бил дарен на музея.

Сред другите експонати, показани в изложбата, са тракийска бронзова хидрия от V-IV в. пр. Хр., еничарска бойна брадва-наджак, хладни оръжия, шлемове, ризници.

Сред старите писмена, показани в изложбата, са ръкописен сборник от края на XVIII в., който е рядък образец на дамаскинската литература, писма на възрожденския деец Неофит Рилски, приписка в стара църковна книга, която посочва, че Габрово е обявен за град през 1860 г. 

Водещи

Най-четени