Центърът на София крие дворец на император Константин 22.09 | 14:48
Столичната община вече работи върху проект за нова визия на площада
Три големи обществени сгради, от които някога се е управлявала антична Сердика, вероятно лежат под столичния площад "Света Неделя" и от векове крият тайните си. Учените не са категорични каква е била функцията на тези сгради. Това ще бъде установено едва когато археолозите започнат да проучват терена.
Столичната община вече работи върху проект за нова визия на площада, който включва и археологически разкопки. Амбицията е да се реализира през следващия програмен период 2014 - 2020 г. със средства по оперативна програма "Региони в растеж", пише в "24 часа".
"Според една от хипотезите тези сгради вероятно са били резиденциите на градските управители на Сердика, която от средата на III век е обявена за главен град на провинция Вътрешна Дакия.
Възможно е една от тях да е била резиденцията на император Константин Велики, която е ползвал, докато е бил в града. Друго предположение е, че там е преториумът - седалището на военния управител (стратег) на града", разказва зам.-кметът по образование и култура д-р Тодор Чобанов.
Твърде вероятно е и някои от руините на римските сгради да се окажат монетарницата на Сердика. Такова откритие би било важно за науката не заради монетите, които вероятно ще се открият наоколо, а заради инструментите, използвани за сеченето им.
Обикновено около тези сгради - резиденциите и преториума, се оформял и форумът. Смята се, че сегашното площадно пространство повтаря очертанията на древния форум. Според хипотезите той бил оформен от колонада със статуи.
Всъщност точно върху останките на една от древните римски сгради днессе намира църквата "Света Неделя". Доказателството за това може да се види с просто око, но едва ли хората, които ежедневно минават през площада, знаят защо храмът се издига над него.
Хълмчето, върху което е изграден, всъщност е естествено и под него се крият културните пластове на историята ни. Там са и руините на една от трите римски сгради. Тя вероятно няма да може да бъде обстойно проучена, тъй като няма как да се копае под църквата. Но все пак ще се изяснят с по-голяма точност функциите и големината.
"Според предварителни данни разкопките и проучването на пространството под пл. "Света Неделя" ще отнемат две години. В тях ще се включат експерти от екипа на Музея за история на София и екипът, който ръководи проучванията на ларгото. Имаме готовност да започнем разкопките още следващата година, ако получим финансиране", заяви д-р Чобанов.
Проектът е заложен в градския план за възстановяване и развитие на столицата, което му дава предимство. Идеята е, ако се реализира, останките от Древна Сердика при ларгото да се свържат с тези под пл. "Света Неделя".
Водещи
-
Пети ден продължават проблемите с тока в десетки населени места ОБЗОР
Най-тежка продължава да е обстановката в община Ловеч
29.12 | 18:00
-
Спасиха бедстващо семейство до Трявна, блокирано от снеговете без ток и храна
Двете жени и мъжът с тях са от Гурково и дса ошли в семейната им къща на селото преди...
29.12 | 17:40
-
Бърдаров: Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям механичен прираст
Ако и тази година се запази тенденцията, значи сме достигнали точката на пречупване -...
29.12 | 17:20
Най-четени
-
Детското шампанско може да повлияе негативно на децата и тийнейджърите
За това говори клиничният психолог Марианна Абравитова.
29.12 | 09:40
-
Помните ли Кървавата Валя? Осъдената за три брутални убийства излиза от затвора
Тя е жената с най-дълъг стаж зад решетките у нас
29.12 | 11:20
-
Рязка промяна във времето
Атмосферното налягане ще бъде по-високо от средното за месеца и през деня няма да претърпи...
29.12 | 09:03
-
На 1 януари 2025 г. България влизат изцяло в Шенген. Какви промени ще има по границите ни?
През последните дни на ГКПП "Кулата" тече усилен ремонт – пътят към Гърция се разширява с още...
29.12 | 11:40