Църква от IV-VI век и римска сграда откриха край Сарафово 18.06 | 15:10
Има и останки от стенописи – изображения на светци и гръцки надписи

Екипът археолози, който от около месец извършва разкопки и проучвателна дейност в бургаския квартал "Сарафово” откриха Раннохристиянска църква от IV-VI век, съобщиха от пресцентъра на община Бургас.
Църквата е била с богата украса. Открита е цветна мозайка в пет цвята, ритуално вкопана пред апсидата на храма, както и останки от стенописи – изображения на светци и гръцки надписи, които в момента се реставрират.
В параклиса са вградени дялани блокове, взети вероятно от представителна антична сграда. Запазена е олтарна маса. Открити са находки за извършени две погребения, което показва, че мястото е било много почитано.
Според ръководителя на археологическата мисия доц. д-р Людмил Вагалински има данни, че през ХII век храмът е бил разрушен, а на негово място е построен малък параклис с аязмо, откъдето някога е извирала вода с лековити и чудодейни свойства. И в момента на мястото е открита вода, проба от която е дадена за изследване.
През последните дни при разкопките в Сарафово са разкрити и стени от голяма римска сграда от II-III век. Тепърва ще се проучва нейното предназначение, като за момента предположенията са тя да е била римска вила (рустика), пътна станция, храм или сграда с военно предназначение.
За наличие на масивни сгради археологическият екип е имал предложения още при откриването на бъркало за хоросан на мястото на разкопките. Проучванията ще продължат и в околността, тъй като има вероятност масивните сградни стени да се простират по посока на намиращото се в близост шосе и почивен военен дом.
През февруари тази година силна буря разкри край Сарафово зидове от римско време и останки от добре изградена канализация. Разкопките в бургаския квартал са част от проекта "Виа Понтика", който обхваща 10 археологически обекта по Южното Черноморие и се финансира от държавата.
След приключване на работата на археолозите, Община Бургас има намерение да експонира по подходящ начин разкритото и да го превърне в един от интересните си туристически обекти.
Водещи
-
Нов политически сезон - нови заявки
По думите му България през 2025 г. е в будна кома и се е превърнала в държава на абсурда - уж...
03.09 | 17:58
-
Черният леопард е забелязан край Дупница
На мястото е извършен обход от полицейски екип, но не са открити следи, които да потвърдят...
03.09 | 17:40
-
Путин заяви днес, че е готов да се срещне с президента на Украйна Володимир Зеленски
"Ако Зеленски е заинтересован от среща, нека дойде в Москва и срещата ще се състои. Ако...
03.09 | 17:20
-
По-тежки обвинения за Никола Бургазлиев след смъртта на Христина, премазана от АТВ
Очаква се наблюдаващият прокурор, който ще поеме делото, да прецени за евентуална...
03.09 | 16:59
Най-четени
-
Кирил Петков е с нова визия – пуснал си е брада
Това стана ясно днес при старта на новия политически сезон, който започна след 33 ваканция на...
03.09 | 13:30
-
Над 1500 пощенски станции са готови технически за въвеждането на еврото
Електронен пенсионен картон улеснява пенсионерите
03.09 | 09:21
-
Цончо Ганев: Народът обеднява с всеки един ден преди еврозоната
"Политиките, които води правителството, са пагубни, задлъжняваме с колосални темпове - 16...
03.09 | 11:15
-
Василев: Какво дири вицепремиерът на евроатлантическия кабинет в Китай
"Държавата е завладяна от Борисов и Пеевски, премиерът е фигурант", допълни той.
03.09 | 12:15