Църквата "Св. Димитър" - сакрално място за старопрестолен Търновград 26.10 | 12:28

Молитвеният дом е издигнат от братята Асен и Петър

От Кремена Крумова

Църквата "Св. Димитър" във Велико Търново е паметник от национално и международно значение. Тя е и сакрално място за старопрестолен Търновград. Молитвеният дом е издигнат от братята Асен и Петър и е разположен е в източната част на хълма Трапезица. Тук на 26 октомври 1185 г. е обявено въстанието на Асеневци срещу византийската власт, навръх Деня на свети Димитър Солунски, пише Север.бг.

Значението на търновската църква за историята на Второто българско царство е голямо, поради което потърсихме археологът Мирко Робов, който да разкаже малко известни факти около храма. Един от тях е обяснение защо именно в подножието на Трапезица, а не на хълма Царевец е издигната църквата на Асеневци.

"Част от родовите имения на Асеневци са били на Трапезица и хълмът е бил важен за родоначалниците на фамилията, затова точно в подножието му е било най-удачно място да издигнат своя ктиторски храм. Другата причина да се идентифицира като тяхната ктиторска църква е обстоятелството, че и хроникьорите поставят църквата в контекста на важните исторически събития и обявяване на въстанието. Затова и в историята се смята, че останките трябва да се свържат с ктиторския храм на Асен и Петър. Сведенията за църквата се съдържат основно в творбите на византийските хроникьори Никита Хониат и Теодор Скотариот.", казва Робов. И допълва, че храмът е разположен на една много хубава, просторна и слънчева тераса.

Как се започва строителството на един храм? Именно в деня на храмовия патрон, на Димитровден. Градежът се вдига по целия план на църквата. На мястото, където е абсидата, теренът рязко пада в посока към реката и есенните дъждове са предизвикали свлачища, при което се е пропукала олтарната част в църквата. Това е наложило събарянето и преизграждането й върху много солидна основа. И това е причината в последващите векове и след няколко природни катаклизма, ние да имаме в оригинал тази преизградена източна част. Не само с оригиналния градеж, но и със стенописите в два основни регистъра в олтара, допълва археологът.

С осветяването на църквата и началото на въстанието църквата става водещ храм по две основни причини. Първата, че именно там е обявено въстанието на братята. И второ, защото е ктиторска църква на основателите на Асеневата династия. Несъмнено там получават знаците на царското си достойнство всички царе до самия Иван Асен II.

Докъм третото десетилетие на XIII век църквата остава водещ храм и там са се извършвали коронациите, там се извършило и ръкополагането на първия църковен глава - архиепископ Василий.

"Около църквата, вероятно малко след края на въстанието и обявяване на Търново за столица на Второто българско царство, бил оформен манастир, един от най-големите култови ансамбли. Той бил с половин декар по-голям от манастира "Св. 40 мъченици". Докъм 70-те години на XIII век манастирът е разрушен от локано земетресение, силно до 8-а степен по Рихтер. То разрушава не само "Св. Димитър", а и другите манастири при Балдуиновата кула, църквата северно от двореца на Трапезица, "Св. 40 мъченици" и крепости в околностите на Търново.

Така престава да бъде действащ храм. С материалите на разрушението после е изградено нова църква, южно от "Св. Димитър", която просъществува докъм 17-о столетие. После отново възстановена, но с олекотена конструкция. Такава я познаваме запазена от началото на XX век. През 1848 година със средства на табашкия еснаф църквата е обградена от солиден зид, който следва зида от средновековния манастир. Има сведения, че там дори са погребани участниците в освободителните войни, екзекутирани от турската власт. През 1913 година следва нов земен трус и отново с поражения върху останките на църквата.", разказва още Робов.

Първите разкопки на църквата "Св. Димитър" са проведени през есента на 1906 година от секретаря на Търновското археологическо дружество Моско Москов. Установява два внушителни скелета в северната и южната част на притвора, които идентифицира като Асен и Петър. В средата на наоса е намерен друг гроб, който свързва с църковния глава архиепископ Василий.

Усилени разкопки се извършват и в периода между 1971 и 1984 година. През 1981 година църквата е възстановена по проект на покойния арх. Теофил Теофилов, в чест на 1300 годишнината от основаването на българската държава.

Авторската идея на Теофилов била да внесе всички типични елементи на Търновско-месемврийската архитектурна школа, пояснява Мирко..

Водещи

Най-четени