Честваме 159 години от рождението на Райна Княгиня 14.01 | 11:40

Ще се състои поклонение

От iNews.bg

На 16 януари, се навършват 159 години от рождението на великата българка Райна Княгиня. По този повод в Панагюрище ще се състои поклонение и поднасяне на цветя на паметника и къщата – музей на героинята, като по този начин присъстващите ще изразят почитта и уважението си пред подвига и живота на революционерката, съобщава nostop.

Райна Попгеоргиева Футекова (1856 – 1917), по мъж Дипчева, е влязла в историята и в нашето съзнание като Райна Княгиня, защото това е жената, извезала знамето на априлци във Въстанието в Панагюрище от 1876 г.

Родена е в Панагюрище, в семейство на свещеник от именития Футеков род. Проявава голям интерес към учението и след килийното училище в метоха е изпратена да се изучи в Железник. След това се завръща в Панагюрище и става учителка. На 20 г. е, когато Бенковски я кани на заседание на комитета и й възлага да ушие главното знаме на въстанието. При обявяването му, войводата я покачва на бял кон и заедно с пряпожреца тя язди начело на въстаниците, а цялото население я обсипва с цветя.

При потушаването на бунта, баща й е убит пред очите й. Младата учителка е хваната от турците и е разкарвана с вързани ръце, полугола, изнемощяла, замеряна с яйца и камъни по главната улица на Пловдив. Прекарва месеци по турските затвори и е спасена полумъртва, след намесата на чужди дипломати. Здравето й е сериозно увредено. След като е освободена, Найден Геров я изпраща в Русия, където тя учи за акушерка. Там, като членка на Дамския благотворителен комитет, приема 32 панагюрски сирачета, които също получават образование.

След освобождението работи като учителка в девическата гимназия в Търново. Жени се за брациговския революционер, тогава вече панагюрския кмет, Васил Дипчев и когато той става народен представител, се преместват в София. Райна ражда 5 момчета. Едното умира малко. След смъртта на мъжа си, тя работи като акушерка - една от първите в България. Умира през 1917 г.

Водещи

Най-четени