Чипровци празнува с фестивал на баницата 04.09 | 09:10
Концерт на ансамбъл "Българе" също ще отбележи празника на града

От днес в Чипровци започват честванията на празника на града. В програмата са предвидени състезания по планинско колоездене за професионалисти, аматьори и деца.
Те ще се проведат под връх Трите чуки в Стара планина над Чипровци, където преди две години беше изградена нова писта за планинско колоездене с денивелация 700 метра и дължина 9 километра.
За пръв път в рамките на празника на града ще се организира фестивал на баницата, в който майстори на домашни баници от различни краища на България и от Румъния ще покажат своите кулинарни умения, съобщи кметът на общината Захарин Замфиров.
В рамките на празника са предвидени множество концерти на фолклорни състави от Чипровци и Монтана, а също и концерт на ансамбъл "Българе". Специален концерт ще изнесат българи от румънското село Винга, където след потушаването на Чипровското въстание от 1688 година са се изселили големи колонии от чипровчани, допълва БТА.
В музея в Чипровци ще бъдат показани произведения на чипровската златарска школа от 15-16 век, а край основите на разрушения по време на Чипровското въстание Гушовски манастир ще бъде подредена изложба на чипровски килими на открито. Празникът ще завърши с концерт в основите на манастира на 6 септември.
Водещи
-
Съвременни патрулни лодки ще вардят рибата в морето
Те ще бъдат закупени по проект, финансиран от Програмата за морско дело, рибарство и...
28.08 | 17:00
-
След руската масирана атака: Киев обяви петък за ден на траур
14 души са загинали и близо 50 са били ранени при нападението срещу украинската столица. Три...
28.08 | 16:45
-
Урсула фон дер Лайен пристига на посещение у нас
От петък председателят на Европейската комисия Урула фон дер Лайен ще направи обиколка в...
28.08 | 16:30
-
Болници в страната скочиха срещу насибието над медици
Агресията трябва незабавно да спре!
28.08 | 16:15
Най-четени
-
Местните власти разрешиха отстрела на дивото животно, което беше забелязано в Силистренско през последните дни
Системата BG-Alert няма да бъде активирана
28.08 | 10:59
-
620 евро минимална заплата – спор между синдикати и работодатели
Минималната почасова ставка ще стане 7,31 лева при влизането в еврозоната
28.08 | 13:30
-
Шанс за живот: Доброволец спаси две бебета-зайчета от пожар край Вакарел
Оттам пишат още, че майката я няма и не се знае дали е избягала или изгоряла в пожара и...
28.08 | 11:30