Америка между новото и старото кино 27.10 | 16:28

Филмът "Един до друг" представя съвременните сблъсъци в киноиндустрията в САЩ

От Елена Кирилова

Все повече младежи посещават кината, за да гледат някоя супер епична продукция, която всяка секунда бълва специални ефекти. Старото поколение, от своя страна, доста често се застъпва за филмовите класики. То твърди, че днес киното бива лишавано все по-често от смисъл, тъй като акцентът пада върху визуалните ефекти.

А докато ние си мислим, че Америка се превръща в еквивалент на все по-безсмисленото кино, нещата не стоят точно така. Разделението между стари и нови, между предишните техники за създаване и новите филми, предизвиква истински сблъсък във киноиндустрията.

Именно противопоставянето на тези мнения показва и лентата "Един до друг” , чийто продуценти са Джъстин Сласа и Киану Рийвс. Филмът е документален, което обаче не предполага час и половина скука в киносалона, а напротив. Създателите му са се погрижили в него да има достатъчно "големи имена”, които да грабнат зрителя.

Паралелно с разказите на прочути режисьори и оператори, протича лек исторически разказ за развитието на фотохимичното кино и създаването на дигиталната технология. Лентата говори на достъпен език, представяйки един от най-големите сблъсъци в киноиндустрията в САЩ.

Със задачата да представят собствената си гледна точка се заемат имена от ранга на Дейвид Линч, Дани Бойл, Мартин Скорсезе, Джордж Лукас, Ларс фон Триър и много други. Всъщност "Един до друг” прави историческа разходка в киното, за да представи почти пълната промяна в бизнес модела му.

По време на майсторския си клас в рамките на So Academy, част от фестивала So Independent, който тече в момента, продуцентът Джъстин Сласа сподели, че най-голямото предизвикателство за екипа на филма са били над 300-те часа снимки. От тях едва малка част влизат в самата продукция, защото тя е само час и 40 минути.

Макар да не личи, филмът е сниман буквално по цялото земно кълбо, тъй като екипът е гостувал на режисьорите в техните студиа или къщите им. Т.е. заснемането е било продиктувано изцяло от участниците. Макар да не личи, зад тази продукция стоят основно трима-четирима души и две камери.

Ако за зрителя всичко това звучи и изглежда страхотно, то за самия екип напрежението е било огромно. По думите на Сласа всички са били изключително притеснени преди срещата си с Дейвид Линч, докато не осъзнали, че и самият той е не по-малко притеснен.

Така от дума на дума, кадър по кадър, ражда "Един до друг” - интересен поглед към проблемите с новите дигитални камери, към съхранението на новите филми, към това коя технология е по-добра и кой от хората, работещи по веригата, рано или късно ще се окаже излишен.

* "Един до друг” можете да гледате днес (27 октомври) от 21.30 ч. в Дома на киното или на 3 ноември от 18.30 ч. в Euro Cinema.

Водещи

Най-четени