Как банкерът Филип Паже срещна София с Ричард Клайдерман 06.04 | 17:10

Няколко биса и много романтична музика подари виртуозът на българската публика

От Кремена Бедерева

"Добър вечер, София" - с поздрав на развален български език Ричард Клайдерман започна четвъртия си концерт в България. В петък вечер (5 април) НДК бе огласена от едно-единствено нещо - клавишите на рояла на френския виртуоз.

"Принцът на романса", както го нарича Нанси Рейгън, излезе на сцената с музиканти от Оркестъра на Класик ФМ радио. Въпреки че Филип Паже има зад гърба си над 2100 концерта, продал е над 85 милиона албума, от които 267 златни и 70 платинени, по нищо не показа, че за него България е поредната страна, която посещава за поредния концерт. Напротив, опитваше се непрекъснато да комуникира с публиката - ту на английски, ту на френски, ту малко на български, с шеги и закачки.

Но силата на Клайдерман не е в говоренето -  а и никой от хиляди, дошли в зала 1 на НДК, не очакваше това. Всички затаяваха дъх всеки път, когато Ричард докосваше с пръстите си клавишите, сякаш докосваше женско тяло. И въпреки че това е четвъртото посещение на Клайдерман в България, публиката жадуваше за неговата музика във всяка следваща минута.

Нямаше как да бъде пропусната и Баладата за Аделин. Тази балада за пиано е повратна точка в живота на виртуоза, който преди да добие славата си, е свирил в рок група и е бил дори банкер. И през 1976 г. получава телефонно обаждане от Оливие Тусен – известен музикален продуцент. Той, заедно с партньора си Пол дьо Сеневил търси пианист, за да запише балада за пиано. Сеневил композира тази балада в чест на новородената си дъщеря Аделин. Тогава 23-годишният Филип се явява на прослушване заедно с още 20 кандидати и за свое учудване получава работата.

В петъчната софийска вечер Клайдермен зарадва българската публика и с изпълнения по музика на Стиви Уондър, както и със своя версия на "Dont cry for me Argentina". Изключително романтичните изпълнения на Ричард Клайдерман завършиха с няколко биса за българската публика и обещанието да се върне пак при нас.

Концертът на пианист е част от програмата на "Европейски музикален фестивал" 2013, организиран от "Кантус Фирмус" с подкрепата на Столичната община и Министерството на културата на България.

През цялата си кариера той е свирил на над 4 000 различни пиана пред общо 6 милиона зрители и е раздал над 70 000 автографа. Знаменитият пианист е получил над 50 000 букета с цветя от своите почитатели и над 3 000 рози. Пътувал е на повече от 5 000 различни самолета, с над 30 000 различни автомобила.

За цялата си концертна дейност е изминал над 3 милиона километра, което се равнява на 70 пъти обиколката на земното кълбо. Ричард Клайдерман прекарва общо 20 години от живота си на сцената.

Противно на очакванията, Клайдерман е изключително скромен артист. Той приема кариерата си сериозно и не поставя странни или трудно изпълними изисквания пред организаторите на своите концерти. Най-важното от неговите желания, е високото качество на рояла, на който ще свири на сцената. Той задължително трябва да е голям, концертен инструмент, за предпочитане Yamaha или Steinway.

По отношение на храната, Клайдерман не проявява капризи, предпочита да хапва пилешко, салати и плодове, а за деня на концерта, държи на минералната вода Evian или Vitel. При някои от най-емоционалните си изпълнения на сцената, както се случи и в София, Клайдерман подари на няколко дами от публиката от оркестрината нотите, от които свири, подписани с автограф.

Водещи

Най-четени