Митко Щерев напуска Управителния съвет на "Музикаутор" 29.11 | 14:52

Творецът поиска и оставката на ръководството

От Ивайло Коралски

Големият български композитор Митко Щерев напуска Управителния съвет на "Музикаутор" и в свое отворено писмо поиска оставката на ръководството.

Пред БТА Щерев посочи, че е отхвърлил втората си номинация поради невъзможността си да работи "с един изпълнителен директор, който не е легитимен".

"Още преди три години сме приели в устава, че изпълнителният директор трябва да бъде с висше образование и да представи дипломата си, а такава Магдалина Тодорова до днес не е показала и в момента нейното оставане в дружеството е в нарушение с длъжностната й характеристика и де факто тя е нелегитимна", допълни пред агенцията Митко Щерев.  

Пълният текст на отвореното писмо, сега:

"На 24 ноември т. г. в зала 10 на НДК се проведе общо събрание на "Музикаутор", където трябваше да се обсъждат важни промени в Устава на Дружеството. Присъстваха около 120 членове. През последните два месеца Управителния съвет се събра четири пъти, за да гласуваме въпросните промени и да ги пред-ставим на 24 ноември за одобрение. Оказа се, че събранието е било насрочено само с цел да се поиска оставката на четирима членове от Управителния съвет, които забележете - точно тези хора искаха оставката на изп. директор на Дружеството г-жа Магдалина Тодорова. Причините ще прочетете по-долу. След като бяха освободени въпросните членове, г-жа Тодорова, Ясен Козев и Васил Гюров /зам. председатели на Дружеството/ светкавично забравиха каква беше целта на въпросното събрание и го закриха. С този си акт те обидиха над 100 човека, защото ги извикаха за едно, а направиха нещо съвсем друго.

Както обещах по-горе, ще посоча няколко причини, за да искам оставката на г-жа Тодорова.

1. В момента "Музикаутор" е с 360,000 лв. дефицит.

2. Още при избора си преди години, г-жа Тодорова, излъга Управителния съвет, че ще донесе дипломата си за висше образование до няколко месеца. Такава и до ден-днешен не се показа и в момента нейното оставане в Дружеството е в нарушение с длъжностната и характеристика и де факто тя е нелигитимна. По тази причина председателят ни Ценко Минкин отказа да й преподпише заповедта за назначение. И беше прав! Той е длъжен да спазва Устава, защото е избран на този пост не от Тодорова, а членовете на дружеството.

3. Постъпленията за българските автори си стоят на ниво от 2007 г.

4. Г-жа Тодорова доказа, че не е способна да провежда разговори и да води преговори на високи нива. Например комуникацията и с bTV е на ниво нула и затова имаме да взимаме от тази телевизия над един милион – нещо, което се проточи повече от една година. Същата теза беше потвърдена във вид на критика и от г-жа Амуртлиева.

5. Г-жа Тодорова трябва да има доблестта и да каже срещала ли се е поне с един зам. министър в Министерството на културата във връзка с наше решение да се уведомят театри, опери и спортни зали, когато има концерт изпълнителите да са задължени да носят списък с песните за концерта, заверен от "Музикаутор". Така е в цяла Европа. Ако това това беше задействано от нея, българските автори, на които песните им се изпълняват по концерти щяха до получат 20% повече постъпления.

6. Г-жа Тодорова нищо не направи във връзка със закупуването на скъп софтуер, чрез който най-после българските автори да получават точна и прецизна информация за излъчване на своите произведения. Това беше направено в "Профон" и затова продуцентите и изпълнителите получават четири пъти повече средства от авторите в Музикаутор. Ето в какво съм подкрепял Александър Петров.

Ще ме попитате кой защитаваше яростно г-жа Тодорова ? Това са Ясен Козев и Васил Гюров. А сега познайте кой ще е новия председател? Двамата постигнаха нещо много срамно. Разделиха Управителния съвет на две и най-важното поставиха личността на един нелигитимен изп. директор над членовете на "Музикаутор", като забравиха кой ги е избрал.

Искам да обърна внимание и на мандатността в Управителния съвет на "Музикаутор". В момента има доста хора с два и повече мандата. Надявам се догодина Общото събрание да приеме правилото - член на УС да има право само на два мандата, т.е. шест години като се вземе предвид и това кой колко е бил преди промяната в Устава. Предполагам, че триото Тодорова, Козев и Гюров ще се опитат да не се узакони това, по начина по който излъгаха авторите, които дойдоха, за да променят Устава, или с йезутската теза, че в Управителния съвет не трябвало да влизат известни и талантливи хора, а хора, които имали организаторски качества. Като Васил Гюров например.

Ще завърша със следното. След като изключиха от Управителния съвет председателя на дружеството, призовавам и двамата заместник-председатели да си подадат оставките, защото носят еднаква вина с г-жа Тодорова, заради горепосочените по-горе причини. Ако не го направят, това ще означава, че са в Дружеството не да работят за интересите на авторите, а за нещо друго..." 

Водещи

Най-четени