Черни яйца за Великден? Защо духовниците категорично забраняват тази практика 16.04 | 11:58
Кога да боядисаме яйцата?

Само четири дни ни делят от Великден, който тази година ще отбележим на 20 април. Домакинствата в цяла България вече започват трескавата подготовка за най-големия християнски празник, а традиционните козунаци и боядисани яйца са в центъра на вниманието.
Според информация от духовници, разпространеното вярване, че яйцата за Великден трябва да бъдат в нечетен брой, всъщност е мит. "Количеството на боядисаните яйца няма религиозно значение. Важно е само да имате достатъчно за семейството и гостите на празничната трапеза," коментират представители на църквата.
Традицията за боядисване на яйца има дълбоки корени в християнската история. Легендата разказва как Мария Магдалена посетила император Тиберий, за да му съобщи за Възкресението на Христос. Недоверчивият владетел отвърнал, че мъртвите не могат да възкръснат, както бялото яйце не може да стане червено. В този момент яйцето в ръцете на Мария Магдалена придобило ярко червен цвят.
За тези, които държат да спазват стриктно народните традиции, числото 13 се счита за подходящо - символизиращо дванадесетте апостола и самия Спасител. Най-разпространеният и традиционен цвят за великденските яйца остава червеният, макар че жълто, синьо, зелено и златно също са популярни избори.
Интересно е, че съществува категорична забрана срещу боядисването на яйца в черно. "Черното е цветът на траура и злото, затова не е подходящ за символа на новия живот, който представляват великденските яйца," обясняват от духовенството.
Кога да боядисаме яйцата?
Според народните обичаи идеалният ден за боядисване на яйцата е Велики четвъртък, който тази година се пада на 17 април. Това е денят, в който християните отбелязват Тайната вечеря, когато Исус Христос установява тайнството Причастие.
Велики четвъртък е и денят, когато традиционно домакините почистват основно домовете си и започват подготовката за Великден. Освен боядисването на яйца, на този ден обикновено се пекат и козунаците. За тези, които не успеят да свършат всичко на Велики четвъртък, съботата преди Великден също е подходящ ден за боядисване.
Суеверия за великденските яйца
Народната традиция е пълна със суеверия, свързани с великденските яйца. Вярва се, че човекът, чието яйце остане непокътнато при традиционното чукане, ще има късмет през цялата година. От друга страна, този, чието яйце се счупи първо, трябва да бъде особено внимателен със здравето си и да отделя повече внимание на семейството и работата си.
Ако случайно изпуснете великденско яйце и то се счупи, народната мъдрост предупреждава за различни последствия според времето на деня - ако това се случи преди обяд, очакват ви кавги, а след обяд - материални загуби.
Особено ценни според народните вярвания са яйцата, снесени на Велики четвъртък - смята се, че ако се изядат на Великден, те предпазват от болести през цялата година.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44