Китове убийци показаха защо са ни нужни баби 07.03 | 15:00

Мъжките косатки буквално били "мамини синчета"

От iNews.bg

Наблюдения на поведението на косатки разкриха възможната еволюционна причина за съществуването на баби.

Възрастните косатки обучават малките на тайните на търсене на храна в открития океан, твърдят океанолози в статия, публикувана в сп. Current Biology.

Дългият живот след настъпването на менопаузата при жените се обяснява с т.нар. хипотеза на бабата. Според тази теория бабата помага на своите дъщери да отглеждат и възпитават децата и по този начин увеличават шансовете за съхранението и по-нататъшното предаване на своите гени. Антрополозите открили потвърждение на тази теория в популациите на африканците, застинали в първобитнообщинния строй.

Екип океанолози под ръководството на Лоран Брент от университета на Ексетър (Великобритания) открила ново потвърждение на тази хипотеза, наблюдавайки живота на няколко групи косатки, живеещи в Тихия океан.

"Китовете убийци", както често ги наричат журналистите и обикновените хора, влизат в тесен клуб от общо три вида, чиито представителки на нежния пол продължават своя живот дори след като престанат да се размножават. Сред тях, освен косатките, са още хората и пилотните китове.

Както обясняват учените, всяко "семейство" косатки може да се раздели на три групи – полово зрели самки, зрели самци и техните престарели майки. Всяка такава група китове убийци постоянно кръстосва просторите на Тихия океан в търсенето на храна, в ролята на която обикновено влиза кралската сьомга.

По време на такива търсения косатките се организират в "строй", в който водещи позиции заемат най-влиятелните в момента членове на групата. Брент и колегите му проверили каква роля в тези "формации" играят възрастните самки, като проследили движението на няколко групи косатки, които ловували сьомга край бреговете на Канада и САЩ по време на сезонната миграция на сьомгата в последните четири десетилетия.

Авторите на статията стигнали до извода, че възрастните косатки имат централна роля в живота на семейството и особено силно се проявяват в периода, когато броят на сьомгата значително намалява и търсенето на храна става по-трудно.

В такива времена "бабите" ставали истински лидери на семейството – както се изразяват учените, те играли роля на своеобразна екологична енциклопедия, помагайки на по-малко опитните членове на семейството да откриват сьомга и обучавайки ги на ловни навици.

Което е интересно, на първо място "бабите" помагали на своите синове и внуци, а не на дъщерите и внучките. Учените го свързват с това, че представителите на силния пол имат по-малък шанс за предаване на своите гени на потомството от самките. Има и друго възможно обяснение – преди две години същият екип океанолози открил, че мъжките косатки буквално са "мамини синчета", чиито шансове за оцеляване били близки до нула без постоянната грижа от страна на майката или бабата.

"Когато разговорът опре до човека, много наши колеги смятат, че менопаузата се явява само артефакт на съвременната медицина и революционно подобрение на условията, в които живеем. И все пак редица доказателства говорят за обратното – менопаузата се явява адаптивно еволюционно приспособление.

Бабите в популациите на ловците и събирачите може да са увеличавали шансовете за оцеляване на своите синове и внуци и по-нататъшното предаване на гените, споделяйки с тях откритата храна. Освен това всички баби притежават един голям общ плюс – големи запаси от информация", заключава Дарън Крофт от университета на Ексетър.

Още новини от света на науката можете да научите тук.

Водещи

Най-четени