Песков: Русия е напълно съгласна с Доналд Тръмп! Зеленски бави мирното споразумение 15.01 | 15:10
Оценката на Тръмп контрастира с тази на европейските съюзници, които последователно твърдят, че Москва няма особен интерес от прекратяване на боевете и иска да завземе колкото се може повече територия
Русия е съгласна с президента на САЩ Доналд Тръмп, че украинският лидер Володимир Зеленски, а не Русия, е този, който възпрепятства потенциално мирно споразумение за прекратяване на войната в Украйна. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Оценката на Тръмп контрастира с тази на европейските съюзници, които последователно твърдят, че Москва няма особен интерес от прекратяване на боевете и иска да завземе колкото се може повече територия, като същевременно се стреми да предотврати по-нататъшни западни санкции.
"Мисля, че е готов да сключи сделка", отбеляза Тръмп за Путин в Овалния кабинет вчера. "Мисля, че Украйна е по-малко готова да сключи сделка".
На въпроса защо водените от САЩ преговори все още не са разрешили най-големия сухопътен конфликт в Европа след Втората световна война, Тръмп отговори: "Зеленски".
Песков посочи, че е съгласен с Тръмп: "Съгласен съм, това наистина е така. Президентът Путин и руската страна остават отворени (за преговори). Руската позиция е добре известна. Тя е добре позната на американските преговарящи, на президента Тръмп и на ръководството на киевския режим".
Русия контролира около 1/5 от Украйна, включително Кримския полуостров, който анексира през 2014 г. Москва иска Киев да изтегли войските си от части от Донецка област, които Русия не контролира, но е обявила за свои. Украйна, която отхвърли идеята за даряване на територия на Москва, иска спиране на бойните действия по сегашните фронтови линии. САЩ предложиха свободна икономическа зона, ако Украйна изтегли войските си.
Водените от САЩ преговори през последните седмици бяха съсредоточени върху гаранциите за сигурност за следвоенна Украйна след потенциално мирно споразумение, въпреки че някои европейски служители предупредиха, че е много малко вероятно Путин да приеме някои от условията.
Преговорите бяха допълнително забавени, след като миналия месец Русия обвини Украйна в опит за атака срещу резиденция на Путин - твърдение, което Киев нарече лъжа.
Песков заяви, че Москва ще приветства пратеника на Тръмп Стив Уиткоф и зетя на Тръмп Джаред Къшнър в Кремъл за допълнителни разговори за Украйна, след като бъде договорена дата за посещение.
Водещи
-
ЕЦБ: Обществената подкрепа за еврото в България остава сравнително ниска
В доклад на финансовата институция се посочва, че България е влязла в еврозоната с висока...
15.01 | 21:00
-
ЕК одобри националния план за отбрана на България
Одобрението проправя пътя за първата вълна от евтини дългосрочни заеми
15.01 | 20:45
-
Арестуваха сина на Атанас Бобоков с наркотици в Пампорово
Това е вторият сблъсък със закона за Божидар Бобоков в рамките на последните 60 дни
15.01 | 20:30
-
Нова ледена вълна обхваща България
Арктически студ сваля температурите до -12°С, чакат ни сняг и поледици
15.01 | 20:15
Най-четени
-
Божанов: Машините не могат да бъдат манипулирани
Това заяви от кулоарите на парламента Божидар Божанов.
15.01 | 11:15
-
"Величие" поиска връщане на правомощията на президента при служебен кабинет
Битката за "домовата книга"
15.01 | 10:30
-
Наталия Киселова: Избирателите все още предпочитат хартиената бюлетина
Наталия Киселова: БСП ще оттегли предложението за гласуване след активна регистрация
15.01 | 08:45
-
Кристо от Испания, който е почти адаш и копие на Камата, стана любимец на аудиторията
Според самия Христо Стоичков който и да бъде избран, въобще няма да му е лесно да се справи с...
15.01 | 12:15