"Щастлив" скок в бъдещето - от Космоса 14.10 | 21:09

Той се издигна на 39 километра с балон с хелий. Оттам Баумгартнер полетя към Земята, преди това козирува и скочи

От Кремена Бедерева

Австриецът Феликс Баумгартнер успя да преодолее най-голямото предизвикателство.

Той се издигна на над 39 километра с балон с хелий над Земята. Оттам Баумгартнер полетя към Земята, преди това козирува и скочи. Събитието се развива над Розуел, Ню Мексико. Първоначално бе обявено, че Феликс ще скочи от 36 км над Земята.

И Феликс се приземи успешно на Земята, след свободно падане - 4, 22 минути. Той счупи рекорда за най-висок полет на човек с балон.

Заради не добрите метеорологични условия скокът бе отложен многократно, докато времето позволяваше той да се осъществи.

И така, малко след 18.30 ч. часа опитът започна. По време на скока австрийският национал по парашутизъм бе облечен в специален скафандър, който му позволил да оцелее в изключително рядката въздушна среда и ниските температури на тази височина. В 18.55 часа капсулата бе на 6 км височина. Температурата навън бе минус 40 градуса. 6-те километра височина бяха достигнати за по-малко от 15 минути.

По време на опита на екрана се виждаше Джо Китинджър - американецът, който преди 52 години скочи от 32 км височина и този рекорд не е подобряван. По желание на Баумгартнер единствено Китинджър комуникира с него по време на полета.

На 32-ия км Феликс (от латински feliх означава щастие, късмет) се оплака от температурата на скафандъра, като съобщи, че усеща запотяване на стъклото на каската му. Това можеше да доведе дори до замразяване на скафандъра при скока, предвид ниските температури навън - под минус 40 градуса по Целзий.

Рискованата мисия, наречена Stratos, е финансирана от компанията Red Bull. Тя бе внимателно подготвяна от експерти и доброволци в продължение на 5 години.

Най-голяма опасност за Баумгартнер бе да загуби контрол и да започне да се върти около себе си, защото така ще загуби съзнание. Скокът на Баумгартнър ще бъде използван от учените за усъвършенстване на космическите скафандри от ново поколение.

Рекордът за най-голяма височина, от която е скочено с парашут, е на 52 години. Той е поставен от американеца Джо Китинджър, полковник от ВВС, който скача от хелиев балон от 31 333 метра през 1960 г.

Освен популярност и място в историята, екипът на Феликс Баумгартнер има и една по-практична цел - да спомогне за разработването на спасителни процедури и технологии при катастрофи във високите слоеве на атмосферата. Заради това негов медицински ръководител е доктор Джонатан Кларк - съпругът на Лоръл Кларк, която загина в трагедията със совалката "Кълъмбия".

По стечение на обстоятелствата Феликс прави своя опит именно на 14 октомври, точно 65 години след деня, в който полковник Чарлс "Чък" Йегър със своя Х1 пръв успя да счупи звуковата бариера. Подходящо съвпадение за Баумгартнер, който при успех ще стане първият човек, надхвърлил скоростта на звука в свободно падане, без помощта на машина.

Директното предаване по Youtube бе гледано от милиони по света.

Интересен е фактът, че Феликс започна своя опит от Розуел, Ню Мексико. Името на Розуел се свързва с твърденията за разбиване на НЛО през 1947 г.

През юли тази година Феликс Баумгартнер извърши успешен скок от стратосферата, като "полетът" му към Земята започна от шеметната височина от 18 мили (28,8 км).

Феликс Баумгартнер е роден на 20 април 1969 г. в Залцбург, Австрия. Известен е с т. нар. BASE джъмпър. Докато е в австрийската армия, той практикува скокове с парашут, включително се обучава да каца на малки целеви зони.

През 1999 г. поставя световен рекорд за най-висок скок с парашут от сграда, скачайки от "Петронас Тауърс" в Куала Лумпур, Малайзия. През юли 2003 г. Баумгартнер става първият човек, минал с парашут през Ламанша с помощта на специално създадено крило от въглеродно влакно.

Баумгартнер държи и световния рекорд за най-нисък BASE скок - 29 м, след като скача от ръката на статуята на Христос Спасителя в Рио де Жанейро.

През декември 2007 г. Феликс Баумгартнер става първият човек, скочил от наблюдателна палуба на най-високата завършена тогава сграда - "Тайпе 101" в Тайван, на височина около 390 м.

Водещи

Най-четени