10 мита за психологията, които трябва да разбием 02.04 | 11:30

Време е

От iNews.bg

Знаете, че когато едно нещо се повтори много пъти, то някак се превръща в истина и все по-малко хора започват да търсят доказателства за достоверността му. Така откровени глупости постепенно се "въвеждат" като верни и животът им продължава в полето на истинските факти.

Една от сферите, за които често се говори, но не с необходимата подготовка, е тази на психологията. Вижте десет мита, които често се разнасят в пространството, но по-скоро е добре да ги забравим.

1. Хората, страдащи от Синдром на Турет, псуват и обиждат неконтролируемо

Всъщност само 10-15% от всички хора с този синдром използват обидни думи. Основната характеристика на Синдрома на Турет е, че пациентите имат физически и вокални тикове, които повтарят неволно. Не е задължително думите или жестовете да са обидни.

2. Противоположностите се привличат

Още през 2003 г. се провежда изследване, което доказва, че хората всъщност са привлечени от други, с които си приличат, особено що се отнася до по-сериозни връзки. Признаците, по които всеки търси прилика, са социално положение, желание за деца, моногамия, еднаква привлекателност и т.н.

3. Терапията с ток се е използвала само в миналото

Електроконвулсивната терапия се използва и до днес. Смята се, че чрез нея се лекува депресия, депресивна маниакалност, кататония и деменция. Вярва се, че тази терапия влияе на работата на невроните и дори би могла да подобри работата им.

Вижте кои са всички популярни митове в психологията, които обаче не са толкова верни, само в Div.bg.

Водещи

Най-четени