10 млн. долара за диамант 16.11 | 07:40
"Слънчевата капка" - рядък яркожълт диамант с тегло 110,3 карата, бе продаден на търг вчера
"Слънчевата капка" - рядък яркожълт диамант с тегло 110,3 карата, бе продаден на търг вчера - 15 ноември, за над 10,9 млн. долара, съобщи АР.
Заедно с комисионата, анонимният купувач, който наддавал по телефона, плати почти 12,4 млн. долара за диаманта. Прогнозата на "Сотбис" бе за цена между 10 и 15 млн. долара. Това е рекорд за продажба на жълт диамант на търг, заяви Дейвид Бенет, шеф на отдела за скъпоценности на аукционната къща, допълва БТА.
По думите му "Слънчевата капка" е осмият най-скъп диамант, продаван някога на търг. Диамантът, открит в Южна Африка миналата година, бе предложена за продан от нюйоркската компания "Кора интернешънъл". Сред лотовете на търга в женевския хотел "Бо Риваж" беше и бял диамант с форма на възглавничка и тегло 38,88 карата, който се продаде за почти 7 млн. долара с окмисионата.
Смарагд от 12,01 карата от Колумбия се продаде за 1,4 млн. долара, а пръстен със син диамант - за 4,3 млн. долара. Няколко бижута обаче - включително златна брошка "гълъб на мира" с диаманти, пръстен със син диамант, оценен на повече от 7,5 млн. долара и комплект императорски бижута, не намериха купувач. Целият сет - колие, брошка и обици, бил подарен от султан Абдул Хамид Втори на съпругата на хедива (вицекраля на Египет по време на Османската империя) в края на 19 век.
Предложението от 9,3 млн. долара не бе достатъчно. Предложението от 9,3 млн. долара не бе достатъчно. Според "Сотбис" скъпоценностите в сета може би са част от даровете за мир, поднесени от императрица Екатерина Първа, съпруга на руския цар Петър Велики, на султан Ахмед Втори през 1711 г.
Водещи
-
Любослав Костов: 5% увеличение на заплатите не стига до никъде
Цената на липсата на бюджет
16.01 | 17:59
-
Венера преминава във Водолей, където ще остане до 10 февруари
От прагматичния и амбициозен Козирог, където Венера е търсила стабилност и статус, сега тя...
16.01 | 17:40
-
Магнитни бури през уикенда. А след това и на тези дати
Причината за явлението са потоци заредени частици от слънчевия вятър след изригвания през...
16.01 | 17:20
Най-четени
-
10-годишният Симеон спечели приза "Читател на годината", балансирайки между традиционните романи и интерактивните технологии
Внос на навици от Англия
16.01 | 11:15
-
Пожар в столичния квартал „Свобода“ взе три жертви
Огънят е избухнал към 3:00 ч. в петък сутринта
16.01 | 11:01
-
Загиналите жени при пожара в ж.к. „Свобода“ в София са се задушили, тъй като са се евакуирали сами
По думите му проблемът не е бил в електрическата мрежа на блока, а в зарядно устройство,...
16.01 | 13:30
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов продължава със срещите из страната с представители на ГЕРБ
Днес Борисов е на среща с кметове и членове на партията във Велико Търново, където е и...
16.01 | 15:45