10 научни обяснения на нашето странно поведение 12.05 | 21:36
Понякога дори не разбираме колко странно се държим
Хората правим странни неща.
Понякога дори не разбираме колко странно се държим, докато не спрем и не се погледнем отстрани.
Така че напълно естествено е да си зададем въпроса: защо правим странни неща и какво стои зад такова поведение?
Нежелание да сменим рулото с тоалетна хартия
В списъка с трудни неща, които ни се налага да правим ежедневно, смяната на свършилата ролка тоалетна хартия ще заема последно място.
Но по някакви причини на мнозина от нас е тежко да изпълнят тази проста процедура. Защо? Според психолози причината не е в нашия мързел, а в това, че замяната на ролката не ни предлага никакво вътрешно удовлетворение за усилията.
Изглежда, домашните грижи, такива като изхвърлянето на боклука и миенето на чиниите, са почти толкова скучни и за тях също нямаме особена мотивация, но те поне ни носят вътрешно удовлетворени, защото след изпълняването им вкъщи престава да вони и няма да си завъдим "друга цивилизация".
Психолозите казват, че истински мотивиращата човека задача трябва да включва три елемента: компетентност, самостоятелност и роднински връзки.
Тежката работа трябва да е достатъчно сложна, за де почувстваме компетентни, когато я свършим. Още е необходимо да усещаме, еч имаме определен контрол над това, което правим. Плюс че тази работа трябва да ни дава усещането, че изпълнявайки я, ние ще подобрим отношенията си с близките.
Желание да "изядем" мили неща
Всеки път когато наблизо се появи детенце, някой все ще му каже (задължително на висок глас), че ще го "изяде", ще го "хапне за пръста" или някоя друга част на тялото. Подобни разговори възникват също, когато видим кученце или нещо друго, толкова мило.
Откъде се появява желанието на шега да "ядем" мили неща? Учените имат две теории. Първата се състои в това, че мозъчният център, отговарящ за удоволствието, в моменти на умиление се "затваря".
Когато хората (и особено жените) видят новородено дете, те получават прилив на допамин, който възниква например, когато човек си е хапнал вкусно. Това налагане на смисли един върху друг предизвиква у нас подсъзнателно желание да поставим милата вещ в устата си.
Друга теория гласи, че хапаниците са такава форма на игра, която се наблюдава у много бозайници и че това е проява на нашата животинска страна. Много животни леко се хапят и на шега се борят помежду си. Все още е неясно защо те правят това – за усъвършенстване на бойни умения, за подобряване на двигателната координация или просто за удоволствие.
Останалите ни странности и причините, които стоят зад тях, можете да научите в Мегавселена.
Водещи
-
Търсят дом за кучето на изчезналото дете от с. Конаре, майката не го иска
Животното е в окаяно състояние - видимо недохранено
23.12 | 18:00
-
Досиетата Х: НЛО кръжи над Балкана, блести като Витлеемската звезда
Странното небесно знамение е наблюдвано от Казанлък, Шейново и Ямбол
23.12 | 17:40
-
МС разпредели десетки милиони за министерства и болница
Програмата за украинските бежанци се удължава до март догодина
23.12 | 17:00
Най-четени
-
Как мъж се сдоби с глоба за нарушение в София, без колата му да е мърдала от Пловдив
Какво е обяснението на Центъра за градска мобилност?
23.12 | 12:00
-
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Имаме ценностен разлом
Решението е взето след задълбочен анализ и дебат в партията, свързан с бъдещето и базисните...
23.12 | 13:00