10 удивителни прародители на човека 19.03 | 07:11
Видовете, предшестващи Homo sapiens
Учените все още не успяват да изяснят докрай произхода на човека и конкретните фази, през които е преминал от праисторията до наши дни.
По-долу са показани десетте вида, допринесли най-много за развитието нашето потекло с наглед прости, но изключително важни способности – от изправянето на два крака и дъвченето на храната по различен начин, минавайки през овладяването на огъня и стигайки до категоричната му доминация над всеки друг вид на Земята.
Според някои еволюцията започва със Sahelanthropus tchadensis, живял преди повече от 7 милиона години. Те се открояват със сравнително малък череп, а от начина, по който е прикрепен към скелета, може да се заключи, че този вид вече е слязъл от дърветата и ходи изправен по земята.
Сахелантропусът може и да е общ предшественик на хората и шимпанзетата, но учените все още не са постигнали единодушие по този въпрос.
Намереният Kenyanthropus platyops през 1999 година в езерото Туркана, Кения коренно промени начина, по който палеонтолозите разглеждат човешката еволюция. Черепът датира от преди 3.5 млн. години и е малко по-голям от този на шимпанзето (400 куб.см.), но само една трета от този на съвременния човек.
Една от най-важните промени, които се наблюдават при този вид, е закодирана и в името му - Kenyanthropus platyops, което означава "човекът с широкото плоско лице от Кения". Видът се приспособява към настъпващите промени чрез изменението във формата на зъбите, започващи да наподобяват човешките.
Australopithecus afarensis се приемат за първите представители на хуманоидите. Техни останки са намерени през 1974 година в Етиопия. Родът вероятно е възникнал преди 3-5 млн. години. Ръцете им са все така дълги, както на маймуните, но от кръста надолу все повече се приближават до човешкия вид.
Те прекарват времето през деня на земята, а нощем продължават да спят по дърветата.
Следващият вид в еволюционен план е Paranthropus boisei. Това, което ги отличава от предшествениците им са лицето и устата. Зъбите им са гигантски – около 4 пъти по-големи от човешките. Хранят се с ядки, семена, грудки, което според учените спомага захранването на мозъка с калории и логичното му нарастване.
Homo habilis или още известен като "сръчен човек" е първият, който си служи с примитивно изработени сечива. Смята се, че произлиза от Australopithecus.Учените изтъкват климатичните промени като причина за развитието на мозъка им с такъв бърз темп.
Homo ergaster е живял преди около 1.5 млн. години. Инструментариумът, с който си служат, се разширява значително, а освен това използват и огън. Този вид притежава по-малко и плоско лице отпреди, също така е с по-фини зъби и челюсти.
Homo erectus се появява пред около 2 млн. години в Източна Африка. През 1984 година Ричард Лейки намира скелет на 8-11 годишен мъжки с широки бедра и дълги и тънки ръце. Характерно за вида е, че не само се служат с богат асортимент сечива, владеят огъня, но и се съжителстват в малки групи, което се явява изключително важна стъпка в развитието на социалните умения.
Homo heidelbergensis, познат още като Хайделбергски човек е обитавал земите на Европа преди 600 000-250 000 години. Той се отличава от предшествениците си с по-голям размер на мозъчната кухина, сходен със средните стойности на съвременния човек.
Най-близкият предшественик на човека е Homo neanderthalensis, или още Неандерталец. Те са разполагали няколко прости инструмента, но вече са били месоядни. Речта при тях вече е била възможна, а наличието на по-малки париетални и темпорални лобеве показва способността за по-задълбочени мисли, запаметяване и манипулиране на околните.
И така от Sahelanthropus tchadensis до съвременния Homo sapiens минават милиони години. Върхът на човешката еволюция се характеризира с адаптивност, изтънчени инструменти. Homo sapiens живеят до водоеми, ядат плодове, ловуват в тревните площи и обитават пещерите. Не само усъвършенстват технологиите си, но започват да обръщат внимание и на външния вид и дизайна им.
Водещи
-
Един човек е загинал, а наколко са затрупани и се издирват след паднала лавина в Пирин
По първоначална информация свличането на огромната снежна маса е била предизвикана от скиори,...
20.12 | 18:00
-
Части от 6 софийски квартала без топла вода и парно
В Разсадника, Красна поляна 3 и Илинден пък топлоподаването се очаква да бъде възстановено до...
20.12 | 17:40
-
Бойко Борисов посрещна унграския премиер Виктор Орбан в сградата на Народното събрание
След това, камерите спряха, а двамата продължиха с деловия си разговор.
20.12 | 17:00
Най-четени
-
Депутатите излизат във ваканция до 5 януари включително
Предложението за коледна ваканция на ПП-ДБ беше за периода от 24 декември до 1 януари, но то...
20.12 | 09:59
-
Започва голямото пътуване преди празниците
Униформените ще се следят и за превишена скорост, използване на предпазни колани, употреба на...
20.12 | 09:40
-
Хаос в София. 90 автобуса по 26 линии спират днес заради стачка
„Готови сме на преговори. Чакаме работодателя. Няма да оставим хората да нямат достойни...
20.12 | 10:20
-
Първи думи на столичния кмет Васил Терзиев за стачката на градския транспорт, с която се събуди София
След няколко часа протест служителите в столичния автотранспорт пуснаха автобусите и отидоха...
20.12 | 11:20