Астрономи заснеха феномен в Космоса: Черна дупка изригва облаци газ 06.01 | 16:01

Според учени този нетипичен съзидателен процес предпазва галактиката от прекомерно разширяване

От iNews.bg

Астрономи засякоха два големи облака газ, които изригват от черна дупка, намираща се в центъра на съседна по-малка от нашата галактика. "Изхвърлянията" са били засечени на рентгенова снимка, направена от космическия телескоп "Чандра" на НАСА в двойката галактики NGC 5194, част от която е и галактиката "Водовъртеж", намираща се на 26 милиона светлинни години от Земята. При "изхвърлянето си" от черната дупка газовите облаци са помели по-студения въглероден газ пред тях, предаде ВВС, цитирано от БГНЕС.

Разкритията за изхвърляне на газ, представени на редовната среща на Американската астрономическа общност, са пример за "обратната връзка" между черна дупка и галактиката, в която тя се намира.

"Смятаме, че обратните връзки предпазват галактиките от прекомерно разширяване. Но в същото време те може да са отговорни за това как се образуват някои звезди. Това показва, че черните дупки могат да създават, не само да разрушават", каза Мари Мачасек, съавтор на изследването от Центъра за астрофизика на Харвард и Смитсониън.

Черните дупки са известни с това, че поглъщат газ и звезди, но двете дъги излизащи от дупките са еквивалентни на "оригване след обилно похапване, обяснява изследователският екип, наблюдавал феномена.

Черната дупка в центъра на NGC 5194 най-вероятно е била препълнена от газ, образуван при взаимодействието на малката галактика с по-голямата й съседка. Когато материя попада в черната дупка, се освобождава голямо количество енергия, каквато по всяка вероятност е причинила изхвърлянията.

Ръководителят на проучването Ерик Шлегел от университета в Тексас обясни, че наблюдаваното явление е "студен водороден газ, изстрелян пред горещите вълни, излъчващи рентгенови лъчи". По думите му феноменът не е нещо ново. Облаците газ били останки от древно "оригване".

Учените са установили, че на вътрешната вълна горещ газ най-вероятно й е отнело около 3 милиона години, за да достигне до сегашното си положение, докато на външната вълна са й трябвали 6 милиона години.

"Смятаме, че тези дъги представляват вкаменелости от две огромни изригвания, когато черната дупка е изхвърлила материал към галактиката", каза Кристин Джонс, съавтор на проучването. Според нея е много вероятно тази активност да има голям ефект върху галактическия пейзаж.

 

 

Водещи