Ахмадинеджад литва в Космоса след котка 16.09 | 20:55

Преди пилотираната програма Иран праща животни около Земята

От Антония Михайлова

Властите на Иран заявиха за намерения да изпратят в Космоса апарат, чийто пътник ще бъде персийска котка.

Полетът на писаната ще стане нов етап в развитието на националната програма на страната, чиято цел е полет на ирански космонавти. Иран планира да осъществи този проект в близките пет-осем години.

Досега космонавти са ставали ирански мишки, червеи и костенурки. А през февруари иранските специалисти завършиха успешно предишния етап на програмата. Националната космическа агенция съобщи, че изпратеният на височина 120 км апарат с маймуна на борда се е върнал успешно на Земята.

Котки са изпращани два пъти в Космоса, и двата пъти от френски специалисти. Тъй като животни в Космоса се изпращат за изучаване на влиянието на безтегловността и радиацията върху биологичните процеси на живите същества, полетите на котки се смятат за не така показателни в сравнение с тези на маймуните, които физиологично са по-близки до човека. Впрочем по време на февруарския полет на маймуната Пишгам представители на Иранската космическа агенция съобщиха, че за полет са готови още 40 маймуни.

След успешното приземяване на Пишгам, тогавашният президент на страната Махмуд Ахмадинеджад заяви, че е готов да стане първият ирански космонавт.

"Изпращането на живи същества в Космоса е резултат от успешната работа на хиляди иранци. Готов съм да стана първият човек, който иранските учени ще изпратят в Космоса", заявил Ахмадинеджад на изложба на космическите постижения в Техеран.

В началото на септември иранските учени заявиха, че апаратът с котката ще бъде изстрелян в близките 45 дни. След това ще стане ясно колко успешна е иранската космическа програма и ще полети ли Ахмадинеджад в Космоса.

Директорът на Иранската космическа агенция Хамид Фазели заявил, че до 20 март следващата година Иран възнамерява да изпрати научноизследователския спътник Tadbir и спътниците Sharif и Nahid.

Водещи