Бабите са виновни за съпружеската ревност 08.09 | 18:00
Именно бабите станали причина за изобилието от фертилни мъже на зряла и напреднала възраст
Появата сред предците на човека на баби, които активно са участвали в търсенето на храна и възпитанието на внуците, е създало условия за моногамия, за създаване на стабилни семейни двойки.
Именно бабите станали причина за изобилието от фертилни мъже на зряла и напреднала възраст, които имат по-млади партньорки и ревниво ги пазят от конкурентите. Бабите освен това предпазвали женските от посегателството на другите мъжки индивиди, съобщи РИА "Новости".
Дългият живот след настъпването на менопауза при жените се обяснява с т.нар. хипотеза за бабите. Според тази теория бабите помагали на дъщерите си да отглеждат и възпитават децата, а с това са увеличавали шансовете да запазят и предадат по-нататък своите гени и видимо да удължат живота на потомците. Антрополози от САЩ са намерили потвърждение на тази теория в популацията на африканци, чийто начин на живот е като този в първобитно-общинния строй.
Формулирайки тази хипотеза група антрополози, ръководена от Кирстен Хоукс от университета на щата Юта в Солт Лейк сити, е открила още един необичаен пример за това как появата на бабите е променила облика на най-древните племена от хора, изграждайки компютърен модел, описващ живота на група примати, в която е имало много баби.
Хоукс обяснява, че появата на бабите и удължаването на живота на членовете на групата е довело до това, че в популацията са се появили много достатъчно възрастни самци, способни да продължат рода, ако се появи възможност да го направят. Жените губят възможността за продължаване на рода много по-рано, отколкото мъжете, в резултат на което в групите от наши предци самците, желаещи да се размножават, са били много повече, отколкото самките, способни да го направят.
Голямата конкуренция карала самците да обръщат по-голямо внимание не на възрастните самки, както това правят шимпанзетата, а на най-младите, чиято плодовитост не се поставя под въпрос. На бабите, възпитаващи децата, им е било все едно кой е бил баща на потомството на техните дъщери.
Според Хоукс в крайна сметка мъжете започнали да се стремят да запазят за себе си спътницата си в живота, а не да се опитват да гонят дивото и да си търсят по-млади самки. С времето тези отношения прераснали в традицията да бъдат образувани двойки и да се сключват бракове.
"Опазването на партньора за чифтосване и семейните връзки не винаги са едно и също, но те имат нещо общо в това, че и в единия, и в другия случай се прави избор в полза на оказване на внимание на настоящия партньор и отказ от търсенето на нови. Освен това в примитивните общества за семейните двойки е характерно отношението на мъжете към своите жени като към своеобразна "частна собственост" - заключава Хоукс.
Водещи
-
Борис Джонън с комедийна роля в украински филм
„Всички благодарим на Борис Джонсън, че се съгласи да участва в нашия филм. Любезно го...
02.01 | 12:40
-
17 дни без следа от изчезналия Николай от Конаре
13-годишното дете е със Синдром на Даун
02.01 | 12:20
-
Антон Златанов: Няма да съкращаваме хора заради приемането в Шенген
Работата на контролните институции става много по-широкообхватна и отговорна след приемането...
02.01 | 12:00
-
Според личната година: Какво носи на всекиго 2025-а?
Година е орисана от войнствената деветка
02.01 | 11:40
Най-четени
-
Безлов: Шенген носи полза за икономиката и българите
02.01 | 10:00
-
Днес леко се затопля, ще има и слънце
Преобладаващите максимални температури ще са около 9-15°С, по Черноморието - до 10-12°С
02.01 | 09:00
-
Политолог: Има знаци, че не Бойко Борисов ще вземе първия мандат
ПП няма да останат в опозиция, а Сценарият с радикален нов спасител го играем през 15 години,...
02.01 | 11:00