Банката на Канада се извини след обвинения в расизъм 21.08 | 08:37
Банката постави азиатка на нова банкнота
Централната банка на Канада предприе необичаен ход – за първи път от близо десетилетие насам банковата институция се извини публично.
Повод за извинението, направено от управителя Марк Карни, станаха промени във визията на канадските банкноти, в които критици видяха расистки послания, предаде Reuters.
Първоначалният дизайн на новата стодоларова банкнота предвиждаше на нея да бъде изобразена азиатка, но тя беше премахната след като фокус групи изразиха загриженост, че азиатците не трябва да бъдат единствената етническа група, представена на банкнотата.
В крайна сметка при пускането в обращение на новата банкнота миналата година от нея беше махната азиатската жена и заменена от жена, която изглежда да е от бялата раса. Това обаче породи недоволството на китайски групи и медийни коментатори.
В първото си официално извинение от почти цяло десетилетие от банката се извиниха и уточниха, че никога не са искали банкнотите да изобразяват хора само от една етническа група.
"Нашите банкноти принадлежат на всички канадци. Ще преразгледаме дизайна им в светлината на последните събития", заяви управителят на Централната банка.
Въпросът за малцинствата е доста чувствителна тема в Канада, която има значително китайско население.
Водещи
-
ЕК с иск срещу България за нарушения при обществените поръчки
Според Комисията българското законодателство изключва определени частни лечебни заведения от...
11.12 | 15:20
-
Костадин Костадинов: Народът показа на управляващите, че не могат да се гаврят повече с него
Основната цел, според него, е да се насърчи максимално участие на гражданите на вота,...
11.12 | 15:10
-
Пеевски: Цялата отговорност сега е на ПП-ДБ
Печелившият е друг и да идва още днес, заяви той
11.12 | 15:00
-
ИТН с изявление след обявената оставка на кабинета
Тошко Йорданов предупреди, че решението за разпадане на управлението носи последици,...
11.12 | 14:45
Най-четени
-
Радостин Василев: ИТН или БСП да гласуват за падането на правителството
Василев отправи критики и към ДПС, подчертавайки, че „не трябва да се спекулира с етническата...
11.12 | 11:15
-
Румен Радев: Днес думата има парламентът
В 13:30 часа парламентът ще гласува по проекта на решение за недоверие на Министерския съвет с...
11.12 | 13:10
-
Промени при издаването на лични документи
С новите правила в заявленията ще се въвеждат и данни за електронна поща и телефон за контакт,...
11.12 | 10:30
-
Сръбският подземен бос Сретен Йосич, известен с прякора Йоца Амстердам, е пуснат на свобода
Кървавата история на присъдата
11.12 | 09:59