Без тези микроскопични неща нямаше да ни има 10.03 | 11:29

Прохлорококите са отговорни за първия кислород на планетата Земя

От Кирил Русев

Те се наричат със странното име прохлорококи (Prochlorococci) и броят им в океана достига внушителното число 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000. Няма шега, това са един милиарда милиарда милиарда. При такава численост е странно защо допреди 25 години абсолютно никой не е знаел за тяхното съществуване.

Причината за това е, че прохлорококус (Prochlorococcus) е вид фитопланктон - растениеподобна бактерия, намираща се на дъното на океанската хранителна верига. Нейната ширина е по-малка от микрон, което ще рече, че върху точката на края на настоящото изречение спокойно можем да съберем стотина екземпляра.

Това в никакъв случай не я прави маловажна, дори напротив. Ако не бяха нейните предшественици, ние нямаше да съществуваме или щяхме да съществуваме под различна форма и без белите си дробове.

Учените, които се занимават с изследването на прохлорококус, са успели да проследят произхода й до 3,5 милиарда години назад до времето, когато техните предшественици са освободили първия кислород в атмосферата. Това се случва благодарение на способността им да разделят водната молекула, състояща се от два атома водород и един атом кислород (H2O).

Днес прохлорококите са отговорни за едва 5% до 10% от фотосинтезата, която се случва на планетата Земя. Въпреки че изглеждат еднообразни, на генетично ниво те са един изключително пъстър организъм. Всеки техен щам има около 2000 гена и се различава коренно от останалите.

Поддържането на живота им за целите на лабораторните изследвания става чрез възпроизвеждане на уникалните за средата, от която са били извлечени, условия. Дълбочинните видове се държат на приглушена светлина и всички бактерии получават възможност да поспят на тъмно в рамките на няколко часа от денонощието.

Водещи

Най-четени