Безплатни ателиета за писане на великденски яйца в НИМ 27.03 | 15:38
Деца и родители ще се научат да украсяват по стара восъчна технология

Как са разкрасявали нашите баби великденските яйца – това може да научи всеки, който посети на Лазаровден – 31 март (събота) ателиетата за писани великденски яйца в Детския образователен център към Националния исторически музей (НИМ). Занятията са безплатни и са част от проекта "Представителна изложба: Сакралното пространство по българските земи XV–XIX в.”, реализиран с частичната финансова подкрепа на Министерство на културата.
Децата и техните родители ще имат възможност да изписват и украсяват яйца по стара восъчна технология в стила на народната традиция и орнаментика под вещото ръководство на майстора в тази област - доц. д-р Светла Ракшиева, автор на книгата "Писано яйце за Великден”, и на специалисти от НИМ. Материалите, инструментите и моделите ще бъдат осигурени от организаторите. Предвидените за изписване яйца са кухи. Всеки може да отнесе със себе си нарисуваните от него образци, като същевременно ще може да научи за традициите и обичаите на Лазаровден и Великден.
Ателието за писане на великденски яйца е първото от поредицата занятия, които тематично са свързани с изложбата в зала 4 на музея - "Сакралното пространство на религиозната култура и народното изкуство по българските земи ХV–ХІХ в." и с показаните в нея предмети. Следващите ателиета ще бъдат за приготвяне на обредни хлябове (през месец април), калиграфски занимания (през месец май) и изработване на глинени икони (през юни).
Занятията на 31 март (събота) започват в 10:30 ч. и ще продължат до 15:30 ч. Входът за ателиетата в Детския център на НИМ е свободен. За единични посещения – не е необходимо записване. За групи – записване за следните часове: 10:30, 12:30, 15:00 на тел.: 02 955 7604/ вътр. 139 или 0894 540 117; е-майл: info@detskicentarnim.com.
"Заповядайте да се запознаем с елементи от народното изкуство, да творим и да се забавляваме преди най-светлия християнски празник!", призовава директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова.
Водещи
-
Президентът: Властта отказва да чуе гласа на хората
Страхува се да се допита до народа, заяви Румен Радев относно предложения от него референдум...
29.05 | 20:42
-
Внучката на Людмила Живкова става политик?
Дъщерята на Тошко Славков - хубавата Катерина, завърши преди дни Италианския лицей в Горна баня
29.05 | 20:45
-
Столичната община прие бюджета за 2025 година
Одобриха допълнителни 300 лева за всеки служител в градския транспорт
29.05 | 20:30
-
Спират ел. тротинетките в Русе
Кметът има срок от 8 дни да предприеме необходимите действия
29.05 | 20:15
Най-четени
-
Днес решават дали Варна ще изтегли дълг за милиони
Сесията ще се излъчва в реално време през YouTube канала на институцията.
29.05 | 10:30
-
Най-сетне! Българският F-16 е летял в първия си полет у нас
В момента се изпълнява процедурата по летателно приемане на машината
29.05 | 13:30
-
Васил Терзиев: Това не е бюджетът, зад който заставам аз
Столичният общински съвет ще разгледа бюджета на общината за 2025 г.
29.05 | 12:59
-
Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател
Това каза Танер Алимолла, лидер на партия ДОСТ
29.05 | 18:00