Виното прави живота на космонавта по-лек 01.07 | 15:25
Съставка на виното може да намали негативните ефекти от безтегловността в космоса

Любопитно ново проучване, публикувано в сп. FASEB предполага, че съставката в червеното вино ресвератрол може да предотврати негативните ефекти като безтегловността в космоса, пише scienceagogo.com.
Докладът описва резултатите от експериментите с плъхове в условия на безтегловност, при които хранените с ресвератрол гризачи не развивали типичните за астронавтите заболявания като резистентност към инсулин и загуба на минерална плътност в костите.
"Имаме достатъчно натрупани данни, които показват, че човешкото тяло се нуждае от физическа активност, но средата с ниска гравитация я прави почти невъзможна за астронавтите. За хората на Земята бариерите пред физическата активност пък са еднакво предизвикателни, независимо дали те са болни, ранени или принудени да вършат работа на бюро", коментира Джералд Уайзман, главен редактор на FASEB.
"Ресвератролът може и да не се окаже пълноценен заместител на физическото натоварване, но може да намали влошаването на състоянието, докато човек не възобнови физическата си активност", допълва Уайзман.
При експериментите с плъхове учените симулирали липсата на гравитация посредством закачването на плъховете за опашките им. Контролната група от гризачите показала намаляване на мускулната маса и сила, развитие на инсулинова резистентност и загуба на гостна тъкан.
При групата плъхове, получаващи редовни дози ресвератрол, не било открито нито едно от споменатите здравословни усложнения.
Водещи
-
Президентът: Държавата е безпомощна срещу покачването на цените
"Дори "Политико" днес описва механизмите, с които кабинетът понижава изкуствено инфлацията,...
20.06 | 20:16
-
На осмия ден от войната Иран изстреля нова серия ракети срещу Израел
„Виждате кадри от небето над окупираните територии при пристигането на иранските ракети“, каза...
20.06 | 17:59
-
От днес се възобновява движението в локалното платно на бул. „Цариградско шосе“ при Окръжна болница в София 2
По думите на Найденов, ремонтните дейности са извършени за под два месеца.
20.06 | 17:20
-
България е на второ място в ЕС по качество на водите за къпане за сезон 2024 г.,
Според доклада 97,9% от изследваните водоеми в страната са с "отлично" качество – резултат,...
20.06 | 16:59
Най-четени
-
Левон Хампарцумян: Предлагам като свърши тази история с еврото, данъчните да започнат да си гледат работата
Пазарът се саморегулира
20.06 | 11:30
-
Даниел Митов обяви какъв е планът на МВР за въвеждането на еврото у нас по време на Национална дискусия
Той включва съвкупност от дейности за защита на финансовата система и обществото в периода на...
20.06 | 10:45
-
Само за периода 29 май до 01 юни 2025 г. КЗП е извършила над 500 броя инспекции на територията на страната в различни обекти
Министър Дилов: Осъществяваме превантивен контрол на търговски обекти по отношение...
20.06 | 15:15
-
НАП съобщиха, че само за периода между 3-17 юни някои стоки, например млечните продукти, са поскъпнали с между 5 и 25%. 2
Цената в магазина зависи и от качество и други фактори.
20.06 | 11:00