Воля за живот. Баобаб 05.04 | 07:50

Какво знаем за това уникално дърво, което няма възраст?

От iNews.bg

Дървото баобаб цъфти веднъж годишно в началото на лятото (на Мадагаскар – от октомври до декември). Цветовете се разтварят вечер, а сутрин увяхват, придобиват неприятна гнила миризма и окапват.

Невъзможно е да се определи точната възраст на дървото, тъй като то няма годишни пръстени. С радиовъглероден анализ е била установена възрастта на баобаб със средна големина (около 5 метра диаметър) – 4500 години.

В летния период стволът на баобаба като гъба натрупва влага, от което дървото се увеличава в размер. През зимата и през сухи периоди баобабът се свива, тъй като използва вътрешните си водни запаси.

Изкорененото или повалено дърво продължава да се бори за живот. Коренната система много бързо се възстановява. Понякога дори в легнало състояние баобабът продължава да расте и да живее.

Опрашването става благодарение на прилепите, които се хранят с нектара и с части от цветчетата. Прелитайки от един цвят на друг, прилепите пренасят прашец.

Баобабът не расте много добре на височина (до 25 метра), но на ширина стволът му понякога достига диаметър 30 метра. Дори ако сърцевината му се издълбае напълно (например в някои баобаби в Африка са направени кафенета и автобусни спирки), дървото продължава да расте и да цъфти.

Меката, пренаситена с влага дървесина на баобаба страда от гъбични заболявания. Много старите стволове на дървото обикновено са кухи. Загиналият баобаб постепенно се разпада, превръщайки се в прах.

Още интересни новини от света на науката можете да откриете в Мегавселена.

Водещи