Вселената умира! 11.08 | 19:13
И вече е ясно точно с каква скорост
Международен екип от астрономи установи, че обкръжаващата ни Вселена генерира два пъти по-малко енергия, отколкото преди 2 милиарда години. Това показва, че тя умира, макар и бавно, пише в статия, публикувана в сп. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, съобщи БТА.
"Като се започне от тази епоха, Вселената е обречена на изтощение и смърт, на старост, която ще продължава вечно. По същество тя се е настанила на дивана, завила се е с одеало и се е приготвила да заспи вечен сън" - казва Саймън Драйвър от Международния център за радиоастрономически изследвания (ICRAR) в Западна Австралия.
Астрономът отбелязва, че сам по себе си фактът, че Вселената постепенно гасне и умира, не е откритие - такива хипотези има още от края на 90-те години на миналия век, но самите детайли на този процес, неговата скорост и мащаби не бяха изучени.
Драйвър и неговите колеги потвърдиха, че това наистина се случва и изчислиха скоростта на угасването на Вселената, проследявайки близките галактики с помощта на няколко десетки орбитални и наземни телескопа, работещи в 21 диапазона на електромагнитното излъчване, като се започне от радиовълните и се стигне до ултравиолетовия диапазон.
Като цяло астрономите са изчислили силата на излъчване на 220 000 галактики, разположени на 2 милиарда светлинни години от Земята. Съпоставили са яркостта им през различните периоди от време и са установили средното количество на енергията им в миналото. Оказало се, че преди 2,3 милиарда години обкръжаваща ни Вселена, ако се съди по галактиките, чиято светлина достига до Земята за аналогично време, е излъчвала два пъти повече енергия, отколкото сега.
Това означава, че Вселената постепенно гасне и че след около 100 трилиона години, когато последното червено джудже изчерпи запасите си от "звездно гориво", тя окончателно ще мине в "мъртво" състояние и ще стане много тъмна.
По това време единствените "жители" на галактиките и на цялата Вселена ще са черните дупки, белите джуджета и неутронните звезди, а също последните оцелели планети. След един квадрилион години планетите ще бъдат разрушени, а след 10 квадрилиона - белите джуджета и неутронните звезди ще се слеят със свръхмасивните черни дупки в центъра на техните галактики.
По това време ще започне предпоследната епоха в живота на Вселената - ерата на черните дупки, която ще завърши след невъобразимо дълго време - след 2 на 10 на 99-та степен години. През това време всички съществуващи черни дупки ще се изпарят и Вселената ще бъде населена от електрони, фотони и позитрони.
Водещи
-
Ивайло Мирчев: Бюджетът на Жан Виденов е приет при 3% дефицит, този е при 5,7%
Не виждам от „Прогресивна България“ действия към реформи, коментира той
27.06 | 18:00
-
Алекса Рашева със злато в многобоя на турнира по художествена гимнастика в Испания
Със сребърния медал в многобоя се окичи представителката на Италия Карлота Фулигнати
27.06 | 17:40
-
Асен Василев качи меме с гълъб за Гълъб Донев (СНИМКА)
"Как пък веднъж не направиха “техническа грешка” и да дадат повече пари за майчински и...
27.06 | 17:20
-
Хаджигенов: Радев е най-безполезният военен
"Политическият офицер Гълъб Донев говори за бюджета на държавата перо по перо", каза той
27.06 | 17:00
Най-четени
-
Кирил Петков: Имах предимството Асен Василев да ми бъде финансов министър и избегнах, случващото се сега на Радев
Всякакви хитреци се опитват да се закачат на държавната хранилка, Радев има опит като...
27.06 | 14:00
-
Гълъб Донев: Най-важната отложена реформа е тази в държавната администрация
Той заяви, че кабинетът не се притеснява от обявените протести срещу бюджета
27.06 | 13:40
-
Чуждестранни туристи шокирани от цените в Слънчев браг
Дюнерът е 8 евро, а парче пица - 3 евро
27.06 | 11:40
-
Арест край нощен клуб в Созопол: Откриха стотици флакони райски газ и дрога
Стойността на иззетия райски газ е около 15 хиляди евро, а на кокаина – около 3200 евро
27.06 | 13:20