Гуменки или маратонки да вземете на детето 16.09 | 09:18
Заложете на гуменките, съветват специалистите

Гуменките са по-подходящи от маратонките за децата, защото тичането с тях намалява опасността от травми, съобщи в. Daily Mail.
Когато бягат без обувки, хората стъпват първо не с петата, а със средната част на крака, която има повече естествени "подплънки". Това намалява силата на сблъсъка, а оттук и опасността от травми. Освен това с по-леки обувки се бяга по-бързо.
"Ако трябва да дам съвет или да споделя какво бих взел на детето си, за да тича, бих казал: не купувайте големи и скъпи марки маратонки с дебели подметки, вземете им обикновени гъвкави плоски платненки", препоръча д-р Мик Уилкинсън от университета на Нортъмбрия, специалист по спортна медицина.
Той се изказа по време на семинар за бягането без обувки. Бягането на бос крак става все по-популярно, защото изследвания показват, че така се стъпва на средната част от стъпалото. Това намалява удара, а оттук и опасността от поява на болки в коленните и тазобедрени стави, а и в счупване на някоя от малките костици на стъпалото.
При бягане с модерните високотехнологични маратонки хората обикновено стъпват първо с петата и през тялото минават ударни вълни въпреки дебелите скъпи подметки, допълва БТА. Д-р Уилкинсън не препоръчва децата да бягат боси, но е убеден в предимството на обувките с тънки подметки. Това важи не само при тичане, но и когато детето играе.
Тичането без обувки не се препоръчва и за хора, които години са използвали маратонки, защото с тях те са свикнали да стъпват първо с петата и без дебелата подметка е възможно да се наранят. Добре е да преминават постепенно към обувки с все по-тънки подметки.
Водещи
-
Оценка за поведение може да затвори вратите към висшето образование
Телефоните в клас и родителската отговорност
01.04 | 12:45
-
ТЕЛК комисиите имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите си
Гражданите вече имат възможност сами да наблюдават и контролират целия процес по издаването на...
01.04 | 12:30
-
Ключови промени в ДДС влизат в сила от дне
От 1 април прагът за регистрация на фирмите по Закона за ДДС спада на 100 000 лв.
01.04 | 11:45
-
Почина 12-годишното дете, пострадало при тежката катастрофа между кола и камион
Сигналът за инцидента е подаден на 31 март
01.04 | 12:15
Най-четени
-
От днес вече ще плащаме по-скъпи тол такси по пътищата на страната
Във връзка с недоволството на превозвачите, свързано с увеличението на тол таксите,...
01.04 | 10:30
-
Очаква се днес ДПС-ДПС да реши дали да оттегли подкрепата си за правителството
Декларацията беше направена след като депутатите на Доган гласуваха против избора на...
01.04 | 10:46
-
В Софийския градски съд започва делото срещу бившия дипломат Красимира Трифонова и дъщеря ѝ Габриела
По случая бяха задържани бившата съпруга на Пеев - Габриела и майка ѝ.
01.04 | 10:15
-
Държавата увеличава социалните помощи от април
По-високи възнаграждения за приемна грижа
01.04 | 09:30