Дай един бонбон "Народно събрание" 16.01 | 08:35
И председателят на парламента също подслажда гостите си с "брандирания" ръчен шоколад
Бонбониера "Народно събрание" - това е един от най-новите артикули в парламентарния бюфет, пише в. "Труд". Шоколадовите изкушения - ръчно производство, се предлагат в две разфасовки - кутия със селекция от 21 бонбона, с различни вкусове на цена около 8,50 лв. и миникутийка с 9 парчета, която струва малко над 3 лв. Цената е малко по-висока от тази на обикновените бонбони, защото са ръчно правени.
На голямата кутия грее сградата на Народното събрание. В селекцията има и два бонбона от бял шоколад с отпечатани отгоре фасадите на двете сгради в София, в които работи парламентът. Идеята дошла от шоколадова фабрика и била одобрена от ръководството на Народното събрание, разказаха и от институцията, и от фирмата.
Управителят на фирмата Георги Милетиев разказа, че малко преди коледните празници са направили 200-300 бонбониери, които се продават само в Народното събрание. "Изработихме няколко проекта, спряхме се на един от тях и пуснахме партидата малко преди Коледа", обясни той. И депутати, и служители, и гости на Народното събрание харесвали шоколадовата селекция за подарък, но няма идея артикулът да навлезе и в магазините.
И председателят на Народното събрание Михаил Миков също подслажда гостите си с "брандирания" ръчен шоколад. Милетиев обясни, че за разлика от традиционните белгийски бонбони, които се правят на ръка и струват по 70-80 лв. за килограм, неговите деликатеси са на цена между 20 и 30 лв. за същото количество.
Дали "парламентарният" проект ще продължи още не е ясно, но фабриката замисля да представи на пазара бонбониери с красиви гледки и сгради от нощна София - честа практика в европейските столици за реклама на градовете.
"Парламентарните" сладкиши са разпространен сувенир и в страни от Европа. В магазина на лондонския парламент се продава шоколадов "Биг Бен" - символът на сградата. Цената на блокчето от 75 гр е около 3 паунда. На Острова могат да се купят тенекиени кутии с шоколадови сладкиши под формата или със снимки на почти всички знакови фасади на британската столица.
За производителите е гордост да слагат символа на кралицата на кутиите си, но това право се дава само на одобрени доставчици на двора. В Русия също може да се купи луксозен ръчен шоколад "Кремль" срещу 900 рубли, което е към 39 лв.
Водещи
-
Президентството: Поканата на Тръмп до Радев е от 20 януари
Оттам посочват, че изнесените по темата твърдения от страна на министъра на външните работи са...
21.01 | 21:00
-
Проф. Константинов: Гласуване със скенери няма да има на изборите напролет
Поредната смяна на технологията на гласуване по думите му е безобразие и подигравка с...
21.01 | 20:45
-
Протести в страната с настояване Борислав Сарафов да се оттегли от поста си
Протестиращите настояха и за преизбиране на членовете на Висшия съдебен съвет, чийто мандат е...
21.01 | 20:30
-
Земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер в Северозападна Турция
Няма данни за пострадали хора или нанесени щети
21.01 | 20:15
Най-четени
-
Тръмп покани Румен Радев да представлява България в Съвета за мир
Американският президент разчита на София за решаване на конфликта в Газа
21.01 | 13:30
-
Слави Трифонов: Мадуровки нали не харесвахте?
21.01 | 14:00
-
България купува брегови противокорабен ракетен комплекс от САЩ за 208 млн. долара
Крайният срок за изпълнение и доставка е 2030 година
21.01 | 15:10