Десноръките са мнозинство отпреди 500 хил. години 29.04 | 20:34
Доказват го белези върху фосилизирани предни зъби на прародители на европейските неандерталци

Предпочитанието да се използва едната ръка, вместо другата, се е появило рано в човешката еволюция и е продължило при неандерталците.
Днес съотношението между десноръките и леворъките е 9 към 1. Но кога в човешката еволюция десноръките са започнали да преобладават на планетата?
Учени се опитват да отговорят на този въпрос, изследвайки древни сечива, праисторическо изкуство и човешки кости, съобщи Science daily, цитиран от БТА.
Експертът по антропология Дейвид Фрейър и неговият екип от Канзаския университет използвали белези върху фосилизирани предни зъби, за да докажат, че десноръките са преобладавали преди повече от 500 хил. години. В изследването, публикувано в Laterality, са участвали учени от Хърватия, Италия и Испания.
Резултатите показват, че отличителни белези върху фосилизираните зъби са свързани с това дали въпросните праисторически хора са били десноръки или леворъки. Белезите върху зъбите се дължат на дейност, извършена с дясна или лява ръка, заяви проф. Фрейър.
Най-древните от тези фосили са от погребална камера на повече от 500 000 години, известна като Сима де лос Уесос, близо до Бургос в Испания.
В погребалната камера са положени тленните останки на хора, за които се смята, че са прародители на европейските неандерталци. Други зъби, изследвани от Фрейър, са от по-късни популации неандерталци в Европа.
"Белезите са направени, когато каменно сечиво е срязало устните, поясни ученият. Някои белези ясно показват, че са направени приживе и не се дължат на едно-единствено срязване."
Фрейър и колегите му заключили, че десноръки са 93,1 % от хората, чиито тленни останки са намерени в Сима де лос Уелос и на други обекти, свързани с европейски неандерталци.
Водещи
-
Манолова: Оставка на цялото ръководство на “Топлофикация София”
Манолова подчерта, че дружеството е докарано до катастрофално състояние заради „некомпетентно...
23.09 | 13:59
-
Конфискуваха колата на много пияна жена след ПТП в Стряма
Водачката отказала да направи медицинско изследване.
23.09 | 13:45
-
Изслушват ръководството на „Топлофикация София“ в COC заради ремонта в „Дружба 2”
Омбудсманът на Република България Велислава Делчева и министърът на енергетиката Жечо Станков...
23.09 | 13:15
-
Остър политически сблъсък заради ремонта на парното в София ОБЗОР
Сигналът му е свързан с това дали дружеството не се води умишлено към фалит, както и заявеното...
23.09 | 12:59
Най-четени
-
Пореден летен ден в края на септември
Максималните температури ще бъдат между 27° и 32°, в София - около 29°
23.09 | 08:00
-
Нов видеозапис променя хода на делото за убийството на Виолета Донева
Внучката на Виолета Донева е поверила защитата си на прочулия се в последно време бивш...
23.09 | 10:59
-
Рачев: В четвъртък ще си вземем "довиждане" с лятото
В Пловдив температурите ще са с десетина градуса по-ниски
23.09 | 10:30