Детектор на лъжата на ДС и US шпионска радиостанция показа МВР (СНИМКИ) 07.11 | 16:06
Изложбата, представяща историята на министерството, бе открита по повод празника му

В навечерието на професионалния празник на българската полиция директорът на Дирекция "Информация и архив" към МВР Благой Тодоров официално откри подредената експозиция, илюстрираща историята на МВР от 1879 година до края на ХХ век. В присъствието на зам.-министър Милко Бернер, главният секретар Младен Маринов, началникът на политическия кабинет Анжелина Тотева, директори на дирекции и много гости беше направена кратка ретроспекция на развитието на Министерството на вътрешните работи през годините.
В изложбената зала на ул. "Лавеле" № 30 посетителите разгледаха оръжия, униформи, награди и отличия, както и технически средства, ползвани от службите на МВР при разкриване на престъпления. Сред експонатите са и вещи на служители, документален и снимков материал, свързани с възникването, организацията и дейността на Министерството на вътрешните работи през годините.
В отделни кътове, представящи работата на основните дирекции в МВР, може да се видят полиграф – 4-ри канален детектор на лъжата, използван от службите на ДС в периода 1972-1989 година, комплект за снемане на отпечатъци, уреди за разбиване на ключалки, тайници за пренасяне на наркотици, фалшиви парични знаци и документи, радиостанция "СК-302" за автомобил, използвана при обходи на уязвими райони, посещения на произшествия и специфични проверки, използвана до 1980 година на ХХ век, куфарче на криминалиста, фотоснайпер и много други, както все още използвани от МВР, така и вече излезли от употреба средства за работа.
Част от експозицията са веществени доказателства, запазени в Музея на МВР и Научноизследователския институт по криминалистика и криминология, като: бастун и сабя-пушки; други самоделни оръжия; радиопредавателят на Иван- Асен Георгиев, обвинен и осъден за шпионаж в полза на САЩ; част от американска фотоапаратура за заснемане на обекти от голяма височина, намерена на територията на България през 1956 година. Отделен кът илюстрира работата на известните рецидивисти - касоразбивачът Спас Спасов и фалшификаторът Тодор Кривналиев. Посетителите на изложбата може да разгледат запазени в МВР инструменти, с които двамата многократно осъждани престъпници са извършвали своите удари.
Изложбата подкрепя Националната благотворителна кампания за подпомагане на децата на загиналите и пострадалите при изпълнение на служебните си задължения служители от системата на МВР.
Водещи
-
Германия разполага още войски в Литва
„Сигурността на нашите балтийски съюзници е и наша сигурност“, заяви Мерц в четвъртък.
23.05 | 12:15
-
АПИ променя движението по магистралите "Хемус" и "Струма"
Ще има две ленти към Варна и морето, за да се облекчи пътуването през трите почивни дни
23.05 | 11:30
-
Асена Сербезова осъди Прокуратурата за 50 000 лева
"По време на проверките срещнах хора. И на полицаи, и на прокурори им личеше вербално и...
23.05 | 11:15
-
Времето в България се разваля за часове
Гръмотевични бури се очакват през следобедните часове, а с тях ще нахлуе и студен фронт в...
23.05 | 10:59
Най-четени
-
Калин Вельов напусна поста на заместник-министър на културата
Калин Вельов е назначен за заместник-министър на културата на 05.09.2024 г.
23.05 | 10:30
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
За първи път в Северна Македония са лабораторно потвърдени два случая на маймунска шарка
Лекарят, приел пациентите, ги е информирал за получените резултати
23.05 | 10:45
-
Общо 48 000 зрелостници се явиха днес на втория държавен зрелостен изпит
Английският език води при избора на зрелостниците
23.05 | 09:14