Детектор на лъжата на ДС и US шпионска радиостанция показа МВР (СНИМКИ) 07.11 | 16:06
Изложбата, представяща историята на министерството, бе открита по повод празника му
В навечерието на професионалния празник на българската полиция директорът на Дирекция "Информация и архив" към МВР Благой Тодоров официално откри подредената експозиция, илюстрираща историята на МВР от 1879 година до края на ХХ век. В присъствието на зам.-министър Милко Бернер, главният секретар Младен Маринов, началникът на политическия кабинет Анжелина Тотева, директори на дирекции и много гости беше направена кратка ретроспекция на развитието на Министерството на вътрешните работи през годините.
В изложбената зала на ул. "Лавеле" № 30 посетителите разгледаха оръжия, униформи, награди и отличия, както и технически средства, ползвани от службите на МВР при разкриване на престъпления. Сред експонатите са и вещи на служители, документален и снимков материал, свързани с възникването, организацията и дейността на Министерството на вътрешните работи през годините.
В отделни кътове, представящи работата на основните дирекции в МВР, може да се видят полиграф – 4-ри канален детектор на лъжата, използван от службите на ДС в периода 1972-1989 година, комплект за снемане на отпечатъци, уреди за разбиване на ключалки, тайници за пренасяне на наркотици, фалшиви парични знаци и документи, радиостанция "СК-302" за автомобил, използвана при обходи на уязвими райони, посещения на произшествия и специфични проверки, използвана до 1980 година на ХХ век, куфарче на криминалиста, фотоснайпер и много други, както все още използвани от МВР, така и вече излезли от употреба средства за работа.
Част от експозицията са веществени доказателства, запазени в Музея на МВР и Научноизследователския институт по криминалистика и криминология, като: бастун и сабя-пушки; други самоделни оръжия; радиопредавателят на Иван- Асен Георгиев, обвинен и осъден за шпионаж в полза на САЩ; част от американска фотоапаратура за заснемане на обекти от голяма височина, намерена на територията на България през 1956 година. Отделен кът илюстрира работата на известните рецидивисти - касоразбивачът Спас Спасов и фалшификаторът Тодор Кривналиев. Посетителите на изложбата може да разгледат запазени в МВР инструменти, с които двамата многократно осъждани престъпници са извършвали своите удари.
Изложбата подкрепя Националната благотворителна кампания за подпомагане на децата на загиналите и пострадалите при изпълнение на служебните си задължения служители от системата на МВР.
Водещи
-
Полицай е бил убит по време на лов във Видинско
04.01 | 18:00
-
Акушерки въртят гюбеци с бебета в ръце! (ВИДЕО)
Случаят е от МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в Сливен
04.01 | 17:40
-
Двама загинали и четирима ранени при катастрофа на пътя Пловдив - Карлово
Към местопроизшествието са насочени екипи на спешна помощ, полицията и пожарната
04.01 | 17:20
-
Нов лайфхак за удобно пътуване в самолета, без да доплащате
Check-in Chicken се харесва на пътуващите с ограничен бюджет
04.01 | 17:00
Най-четени
-
Главчев разпореди незабавни мерки за гарантиране на безпроблемното преминаване на границата при Русе
Стана ясно, че за да преминат границата с Румъния, шофьорите трябва първо да получат номер от...
04.01 | 10:00
-
Шоколадът поскъпна с над 200% за година
Суровината какао бележи ценови рекорди на световните пазари
04.01 | 11:20
-
Дефицит "по конец", но "на ръба": Бюджет 2025
Това се казва в седмичния бюлетин на икономистите от ИПИ
04.01 | 15:30