Еврика! Учени разкриха мистерията защо са нужни мъжете 19.05 | 11:36

Мъжките са оцелели заради половия подбор, който прави популациите по-здрави и устойчиви

От iNews.bg

Британски учени най-накрая разкриха загадката защо са необходими мъжките екземпляри в природата, след като от еволюционна гледна точка е много по-смислено да съществува изцяло женска популация, размножаваща се безполово и произвеждаща голям брой дъщери. Експертите са установили, че половият подбор, при който мъжките екземпляри се съревновават, за да бъдат избрани за възпроизводство от женските, подобрява генетичния фонд и здравето на вида.

Това съобщават агенция "Ройтерс" и в. "Дейли телеграф", цитирани от БТА, като се позовават на публикация по темата в сп. "Нейчър".

От край време учените търсят отговор на загадката защо на природата изобщо са й били необходими мъжки екземпляри, след като при повечето животински видове техният едничък принос е възпроизводството на семенна течност. Дълго време не беше ясно защо безмилостният естествен подбор е допуснал мъжките да оцелеят при това положение.

 

Изследователи от Университета в Западна Англия обаче предлагат разумно обяснение защо те са необходими за процеса, известен като полов подбор, който помага на видовете да се предпазват от заболявания и от изчезване. Проучването е показало, че половият подбор, при който мъжките екземпляри се съревновават в жестока конкуренция пред женската, за да бъдат избрани от нея за възпроизводство, подобряват генетичния фонд и здравето на вида и обяснява тяхната необходимост.

Обратно – при липсата на подбор, при който няма секс и не е необходимо съревнование за него, прави популациите по-слаби генетично и по-уязвими за изчезване, категорични са изследователите.

"Съревнованието между мъжките екземпляри за възпроизводство е наистина важно, тъй като подобрява генетичното здраве на популациите. Това се постига чрез половия подбор, който действа като филтър за генетични мутации и помага на популациите да процъфтяват и да се опазят от изчезване в дългосрочен аспект", обяснява Мат Гейдж от изследователския екип.

Почти всички многоклетъчни организми се размножават чрез секс. Досега обаче учените не са били в състояние да предоставят задоволително обяснение за необходимостта от полово размножаване, тъй като то има и своите неблагоприятни аспекти. Като например това, че само половината от потомството в лицето на дъщерите, на свой ред ще се сдобият с потомство.

За да предложат обяснение за важността на половия подбор, авторите на изследването са наблюдавали 10-годишната еволюция на вид брашнен бръмбар в контролирана лабораторна среда. Единственото различие между популациите е бил интензитетът на половия подбор, вариращ през: ожесточено съревнование между 90 мъжки за едва 10 женски; през популации с голямо числено превъзходство на женските; и пълно отсъствие на мъжки при моногамни двойки, при които женските нямат избор, а мъжките не трябва да се съревновават.

След 7 години на възпроизводство и около 50 поколения, учените откриват, че популациите с интензивен полов подбор са по-здрави, по-издръжливи и по-малко податливи на близкородствено кръстосване. В същото време популациите със слаб полов подбор или липсата на такъв са изчезнали след 10 поколения.

"Резултатите показват, че половият подбор е важен за здравето и устойчивостта на популацията, тъй като пречиства отрицателните и поддържа положителните й генни вариации", посочва Мат Гейдж.

Водещи

Най-четени