Еколози искат тоалетни на Еверест 13.10 | 17:32
Поне 10 тона отпадъци има по склоновете към върха

Активисти за защита на околната среда настояват непалското правителство да обмисли поставянето на мобилни тоалетни на връх Еверест.
От групата Eco Himal са убедени, че трасето от Южния базов лагер в Непал към върха би могло да се поддържа в по-добро състояние като се поставят поне 2-3 тоалетни, така че покоряващите върха да има къде да се отбият, когато чуят повика на природата.
И в момента някои алпинисти си носят мобилни приспособления, имитиращи тоалетни, но повечето залагат на хребетите.
"Естествено, че човешките екскременти са проблем", коментират еколозите, напомняйки, че извънредният студ не позволява разлагането им. Те припомнят още, че продължава да съществува и проблемът с телата на загиналите при похода алпинисти, съобщи Physorg.com.
Няма официални данни колко боклук е изхвърлен от различните експедиции по склоновете на планината, но предвид над 50-годишната история на походите, вероятно става дума за впечатляващо количество. Само от 2008 г. досега частна група, която се грижи за чистотата на планината, е събрала над 13 тона боклук, 400 кг екскременти и телата на четирима загинали.
Властите твърдят, че алпинистите са длъжни на връщане да свалят боклука си, най-малкото и заради факта, че преди изкачването оставят 4000 долара депозит, който могат да получат, само ако покажат върнатия боклук. Разбираемо е обаче, че е почти невъзможно спазването на правилата да бъде контролирано.
Почти 4 000 души са се опитали да изкачат връх Еверест, откакто той беше покорен за първи път през 1953 г. от Едмънд Хилари и Тенсинг Норгей.
Водещи
-
Служители на "Гранична полиция" задържаха шофьора на микробус, който избяга снощи в с. Лозенец
Гл. комисар Антон Златанов: Отчитаме значителен спад на мигрантския натиск
24.08 | 13:00
-
Новото нормално е без вода, твърди експерт
Има натрупване на сухи периоди, което води до бавното изтощаване на водните ресурси, заяви...
24.08 | 12:20
-
Средната пенсия надхвърли 1000 лв., но 40% от пенсионерите вземат минималната
Това сочат данните на НСИ
24.08 | 12:00
Най-четени
-
След преследване и катастрофа в курортното с. Лозенец: Задържаха бус, пълен с мигранти
Шофьорът избяга, издирват го
24.08 | 09:45
-
Слънчева неделя, перфектна е за плаж
Максималните температури ще бъдат между 26° и 31° в цялата страна
24.08 | 09:00
-
Огромни опашки на „Капитан Андреево” за влизане в България
Основна част от пътникопотока са от т. нар. гастарбайтери, пътуващи от Турция към страните от...
24.08 | 10:00