Експерт посочи коя е най-опасната възраст в живота ни 14.02 | 15:30
Бютнер отбелязва, че някои хора продължават да работят поради финансови затруднения. В този случай работата не винаги е благоприятна за здравето, особено за психическото благополучие.

В живота на всеки човек настъпва момент, който изследователите определят като "най-опасния". Това е периодът, в който здравето и животът са изложени на най-големи рискове, твърди американският изследовател Дан Бютнер.
Според 64-годишния експерт, загубата на цел и намалената физическа активност могат да доведат до повишена смъртност. Средно, най-опасната година от зрелия живот е годината на пенсиониране. През този период се наблюдава рязко увеличаване на смъртността, а хората често стават по-малко активни и дори губят смисъла на живота си.
Един от най-добрите начини да преодолеете този труден етап е да си намерите занимание след пенсионирането. Ако обичате професията си, можете да продължите да работите – това ще ви даде усещане за цел и принадлежност.
През 2020 г. Амстердамският институт за обществено здраве проведе анализ на 25 изследвания за връзката между възрастта на пенсиониране и смъртността. Интересното е, че резултатите показват, че пенсионирането е свързано с повишен риск от смъртност. Въпреки това учените не посочват точната причина за този феномен.
Физическата активност на работещите хора на 65 и повече години намалява по-бързо след пенсиониране в сравнение с тези, които продължават да работят на пълен работен ден. Според учените, това може да се дължи на липсата на хронични заболявания и фактори на начина на живот при активните пенсионери.
Бютнер отбелязва, че някои хора продължават да работят поради финансови затруднения. В този случай работата не винаги е благоприятна за здравето, особено за психическото благополучие.
От друга страна, има хора, които избират да продължат да работят, защото се наслаждават на взаимодействието с колеги и искат да предадат своя опит. В този случай, както здравето, така и работоспособността им се запазват по-дълго.
"Останете заети, бъдете активни и продължавайте да работите – вашето здраве и дълголетие зависят от това", подчертава Дан Бютнер.
Въпреки че изследванията продължават, едно е сигурно – поддържането на активност, независимо от възрастта, помага за превенцията на редица сериозни заболявания, включително когнитивни нарушения като болестта на Алцхаймер.
Водещи
-
ДПС-ДПС реши да продължи подкрепата си за кабинета "Желязков"
Това стана ясно след извънредна среща на партийци на Доган
01.04 | 21:00
-
СЛЕД КИРИЛ МАРИЧКОВ: Отиде си и Щуреца Георги Марков!
Той напусна този свят на 73-годишна възраст след кратко боледуване
01.04 | 20:23
-
МВР за скандала в ГДБОП: Извършена е проверка
Тя е направена от дирекциите "Вътрешна сигурност" и "Инспекторат" в министерството
01.04 | 20:45
-
Социолог: Заявката на Пеевски е, че иска властта публично
Като граждани трябва да си зададем два много важни въпроса, анализирайки похода към властта на...
01.04 | 20:30
Най-четени
-
Очаква се днес ДПС-ДПС да реши дали да оттегли подкрепата си за правителството
Декларацията беше направена след като депутатите на Доган гласуваха против избора на...
01.04 | 10:46
-
Нови случаи на сифилис във Врачанско
01.04 | 14:45
-
От днес вече ще плащаме по-скъпи тол такси по пътищата на страната
Във връзка с недоволството на превозвачите, свързано с увеличението на тол таксите,...
01.04 | 10:30
-
Почистиха мазутните петна от плажа на Втора буна във Варна
Днес премахват мазутните петна и от брега на "Буните"-Запад (Трета буна)
01.04 | 14:30