Експлозията на свръхнова в продължение на 58 години 28.01 | 14:22

Едно крайно любопитно видео

От Ивайло Коралски

Преди повече от 1400 години, експлозия на звезда от съзвездието Персей озарява звездният небосклон под формата на свръхнова.

През 1901 година, светлина от въпросната експлозия достига и Земята.

Експлозиите на свръхнови са източник на всички елементи във Вселената, по-тежки от кислорода и са единственият източник на елементи по-тежки от желязото.

Експлозията изхвърля по-голямата част от звездната материя на звездата в околното пространство с феноменална скорост, пораждайки ударна вълна, която впоследствие формира видимия остатък.

Обикновено подобни експлозии заемат изключително малък период от време в рамките на кръговрата на Вселената, но на практика за един човешки индивид продължат с векове.

Учени следят достигналата преди 112 години до родната ни планета експлозия през последните 58 години и правят снимки на въпросната. Независимо че изхвърлената от ядрото на експлодиралата звезда материя лети със скорост от 1000 километра в секунда. Или 1000 пъти по-бързо от скоростта, с която лети изстрелян куршум.

Към днешна дата обаче вече са налични снимки, заснети от различни телескопи, които са съчетани в едно видео, демонстриращо развитието и промените на една свръхнова в рамките на 58 години.

Снимките, използвани в следващото видео, са реални, а не компютърно генерирани:

Водещи

Най-четени