Заминаването в чужбина не ни прави щастливи 02.08 | 07:42

Най-добре в странство се чувствали румънци и руснаци

От Антония Михайлова

Ново изследване сочи, че хората, които заминават в по-богата страна, не стават по-щастливи. Хората напускат родната страна и се стремят към по-добър живот, но постигат ли целта си?

Според изследването имигрантите, които са отишли в по-богата страна, най-често не стават щастливи и не намират благополучен живот.

В сп. Migration Studies социологът Дейвид Бъртрам от Лестърския университет е изучил данните на Европейското социално изследване.

Бъртрам сравнил нивото на щастие на хората, които са напуснали страни от Източна Европа, за да заживеят на Запад, и нивото на щастие на хората, които оставали в родното си място.

Анализът на над 42 000 участници в изследването показал, че тези, които са заминали, са били по-щастливи от тези, които са останали, но това не е свързано с преместването в друга страна. Имигрантите били по-щастливи от другите още преди заминаването, а това означава, че озоваването в друга страна не е повлияло на общото им усещане за щастие.

В изследването е установено също, че данните за всяка страна варират. Например имигрантите, напуснали Румъния и Русия, се чувствали по-щастливи в новите страни.

От друга страна, имигрантите от Полша били по-нещастни на новото място. Но общата картина показва, че нивото на щастие не се променя силно с преместването в друга държава.

Разбира се, трудно е да се определи нивото на щастие. В статия, публикувана на сайта Quartz, Бъртрам обяснява как е било определено това ниво за въпросното изследване.

"От икономическа гледна точка главният фактор за щастието се определя, когато един човек се сравнява с други. Ако доходите на единия растат заедно с доходите на останалите, нивото на щастие не се променя”, казва Бъртрам.

По последни данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие най-щастливите хора живеят в Австралия. На второ място е Швеция.

Водещи

Най-четени