Защо не се преплитат пипалата на октоподите 16.05 | 16:51

Любопитно

От Таньо Давчев

Питали ли сте се някога защо пипалата на октоподите не се преплитат? Независимо от дължината на техните пипала. Ако е така и не сте намерили конкретен отговор или обяснение, то израелски учени ще определено ще ви бъдат от полза.

Причината се крие в това, че вендузите им, които залепват за всичко, са чувствителни към специален репелент, така че да не прилепват към тялото на главоногото. Специален химичен сигнал, излъчван от кожата на животното, позволява на октопода да не се залепва за себе си.

"Бяхме удивени от блестящото и просто решение на този комплексен проблем от страна на октопода", заяви един от авторите на проучването, д-р Гай Леви, от Еврейския университет в Ерусалим.

За разлика от животните с твърди скелети, главоногите никога не знаят къде точно се намират пипалата им в даден момент, отбелязва БТА.

Учените досега не можеха да си обяснят защо те не се оплитат във възли, което би довело до гибелта на тези морски обитатели.

Докато специалистите не установили, че дори когато бъдат отрязани, пипалата на октопода остават активни около час след това и никога не залепват за други части от тялото на животното. Те не се фиксирали и към лабораторни стъкла, на които имало кожа от октопод или неин екстракт. Това се дължи на специален химичен сигнал в кожата, който не позволява на вендузите да се активират. Сега учените се опитват точно да идентифицират този химичен агент.

Водещи

Най-четени