Защо празнуваме Нова година на 1 януари? 27.12 | 15:59
В много държави Нова година започва на 1 януари. Това обаче не винаги е било така

В много държави Нова година започва на 1 януари. Това обаче не винаги е било така. През вековете празникът се е чествал на различни дати като 25 март и 25 декември.
Част от заслугата за избора на 1 януари има римският цар Нума Пумпилий (вторият владетел на Древен Рим преди основаването на републиката). Той променил римския календар, като заменил първия месец март с януари. Аргументацията за това била, че бог Янус (на когото е кръстен месеца) е бил почитан като пазител на всяко начинание и начало. Според някои източници именно Пумпилий създава януари.
Така от 153 г. пр. Хр. 1 януари става първият ден в римския календар. Юлий Цезар запазва традицията в своя Юлиански календар, но след християнизацията на империята Благовещение (25 март) и Рождество Христово (25 декември) се налагат като популярни новогодишни дати.
Постепенното сливане на Юлианския календар с християнските традиции обаче води до проблеми с установяването на високосни години и някои празници като Великден. По тази причина папа Григорий XIII създава Грегорианския календар, който връща 1 януари като първи ден на новата година, пише dariknews.bg.
Водещи
-
Проф. Тодор Кантарджиев: Rзчезването на грип Б е очаквано, вирусите се изместват
Лятото беше дълго, затова очаквам грипът да дойде по-късно
11.10 | 13:20
-
Земята под Африка пулсира, континентът бавно се разкъсва
Тав са ранните етапи на формиране на нов океански басейн
11.10 | 13:00
-
Николай Денков за варненския кмет: Видяхме вчера нова серия от същия сериал
Той поздрави кмета Терзиев, че е отказал софиянци да плащат касичка "корупция"
11.10 | 13:20
-
Фандъкова: Има много сериозна криза с боклука
Всички трябва да помогнат тя да се реши, заяви бившият градоначалник на София
11.10 | 13:20
Най-четени
-
Христo Грoзев получи наградата Европейски журналист на годината
Тържествената церемония на фестивала PRIX EUROPA се състоя в Кметството на Берлин
11.10 | 10:20
-
Протест "Гласът на народа срещу насилието над деца" в Бургас и други градове
Сигналът за насилие на детска възпитателка върху 4-годишно момиче е от преди 10 месеца, но за...
11.10 | 10:00
-
Сериозни прмени движението заради традиционния Софийски маратон
Променят се и маршрутите на градския транспорт
11.10 | 09:48