И най-опасната дума на работното място е? 15.02 | 07:00

Не е тази, която може би очаквате

От Александър Димитров

Думите имат огромна сила и това е известно за всеки, който е попадал под ударите им. Те могат да ви изстрелят нагоре или заземят, провокирайки абсолютно всяка една от емоциите, които можем да изпитваме като хора.

Но нека си поговорим за думите в един определен контекст – този на работното място. Независимо дали говорим за интервю, или пък за вече започната работа в дадена компания, съществуват някои опасни и проблемни думи. Сигналните "пожар" или "наводнение" са ясни, защото извикват първичния страх у човека. "Кражба", "измама", "провал" и други слова, носещи негативизъм в себе си, също са неприятни.

Но действително най-проблемната и често използвана дума, която е лукаво опасна, е "опитвам се" в смисъла на "ще се опитам". 

Поне така мисли Брад Хуувър, многофункционален предприемач и главен изпълнителен директор на езиковата платформа Grammarly, пише Econ.bg

Според Хуувър, без значение дали става дума за интервю за работа, за резюме, за мотивационно писмо, или за реална работна обстановка, "ще се опитам" просто е пропито с липса на вяра във възможностите, страст, желание и увереност. Накратко: всички тези качества, които ще ви помогнат да продължите нагоре и само нагоре в кариерата си.

В платформата Grammarly съществуват общо 66 най-различни синоними на "опитвам се", но нито един от тях не е уверен и излъчващ позитивизъм като "правя", "вярвам", "действам", "постигам" или "успявам".

"Нещо у мен се скъсва, когато чуя фразата "ще се опитам", защото самата дума намеква за провал. Ако пробвате с "ще го направя", освен, че вдъхвате увереност в себе си, създавате и по-добро впечатление", теоретизира предприемача.

Що се отнася до резюметата и мотивационните писма, "опитвам се" ви представя като човек, готов да се заеме с дадена задача или отговорности, но по вятърничав начин. Само тези девет букви могат да запратят резюмето ви в кошчето без замисляне. Същевременно, ако използвате по-активни, по-уверени думи, не се съмнявайте – това ще направи изрядно впечатление и ще изпъкнете.

Думата е оръжие срещу самите вас и по време на интервюта за работа. От вас се иска да сте уверени, да реагирате бързо, да сте оправни и да покажете, че самочувствието е вашето второ име. Едно "ще се опитам" срива цялата кула от карти с качества, която се очаква да изградите.

Само се замислете – звъните на дадена компания, предлагаща консултантски услуги, да речем. Няма значение в каква сфера! Казвате за проблема си и срещу вас стои едно "добре, ще се опитаме да го отстраним". В такъв случай вие не искате някой да се опита да оправи нещата, а желаете това да стане обезателно. Ако сте изнервени поради проблема, това "ще се опитаме" ще ви ядоса още повече.

В случай че пред вас стои наистина трудна задача, е по-добре да я предефинирате, да предложите цел или метод, който да е по-реален, вместо да се "опитвате".

А в този ред на мисли, така като сме започнали с проблемните думи – има цял каталог от несигурни, половинчати слова, които са в духа на "ще се опитам" и е добре да стоите далеч от тях. Малко примери - "някой ден", "ако", "никога", "може би", "не мога"...

Поуката е – не се "опитвайте", не казвайте "може би", "ако", "не мога". Ако наистина е трудно, предефинирайте. Но във всички случаи бъдете активни... и използвайте активни думи, които да подчертаят, а не да сринат вашите увереност и компетенции.

Водещи

Най-четени