Интересни традиции за Великден от света 09.04 | 11:17
В Бразилия бият сламени кукли, в Швеция децата се маскират като на Хелоуин

В православните страни, настъпи един от най-почитаните празници Великден, а в католическите той отмина преди седмица. Интересно е, че в много от страните по света Великден се чества по различни начини, като това, което обединява е времето за почивка, пътуване и прекарване на повече време със семейството. Разбира се боядисването и чукането с яйца е радост както за малки, така и за големи. Foodpanda, разгледа Великденските традиции по света.
-Унгария - "Шприцване" е популярна унгарска традиция за Великденския понеделник, в която момчетата игриво поръсват парфюм, одеколон или вода над главата на младата жена и искат целувка.
-Франция - В град Хауг на централния площад на града се сервира гигантски омлет, приготвен с 4 500 яйца, който може да нахрани 1000 души. Историята започва, когато Наполеон и армията му пътуват през южната част на Франция и се спират в градчето да хапнат омлет.
-Бразилия - Освен че са луди футболни фенове, имат една луда традиция за създаване на сламени кукли, които да бъдат удряни. Сламените кукли олицетворяват Юда.
-Севиля, Испания - Един от най-големите Великденски празници се провежда в Севиля, където големи групи маршируват и пресъздават историята на Христос.
-Швеция - Великден в Швеция много прилича на Хелоуин, а децата се обличат като великденски вещици, носещи дълги поли и цветни забрадки. Отиват при съседи, за да им продават ръчно нарисувани картини, с надеждата да получат сладкиши.
-Корфу, Гърция - Традицията на "Потопяването" се провежда сутринта на Велика събота. Хората хвърлят от прозорците си саксии, тигани и други глинени съдове, които се разбиват на улицата. Някои хора казват, че обичаят за хвърляне на саксии приветства пролетта.
Водещи
-
Започва пазарно проучване за българска разработка на дронове
Дончев каза това по време на петото издание форума за иновации и технологии в Югоизточна...
02.10 | 16:20
-
Зрелостниците в Русе получават безплатни билети за театър и опера
Насърчаване на културното развитие
02.10 | 15:59
-
Оранжев код в 20 области - валежи от дъжд и мокър сняг ще заливат страната утре
Температурите ще паднат до 4 градуса в западните райони, силен вятър ще духа по Черноморието
02.10 | 15:20
-
Пеевски към президента: Румене, излез!
"Румене, излез", завърши краткото си изявление пред журналисти Пеевски.
02.10 | 15:00
Най-четени
-
Тежък трафик и километрични задръствания на автомагистрала "Тракия"
Причината - нов ремонт на три отсечки
02.10 | 10:45
-
Борисов: Много съм притеснен, светът уверено върви към война!
Това заяви в кулоарите на Народното събрание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
02.10 | 10:30
-
Протести на ловци в Старозагорско в събота 2
По думите му съмненията за бракониерство не са потвърдени от прокуратурата.
02.10 | 10:58