Историк с нови разкрития за Хитлер 09.10 | 12:08
Нацисткият диктатор е вярвал, че е прероденият Спасител

Първата биография на Адолф Хитлер, която го представя през 1923 г. като "спасител на Германия" и го сравнява с Исус Христос, изглежда е написана от самия бъдещ диктатор. Това твърди шотландският историк Томас Уебър, цитиран от АФП и БТА.
Става дума за книгата "Адолф Хитлер - живот и речи". Това е първата значителна биография на нацисткия диктатор, чийто автор е означен с името Виктор фон Кьорбер.
Историкът Томас Уебър от университета в Абърдийн публикува документи, пазени в южноафрикански архиви. Те доказвали, че книгата "почти със сигурност" е написана от самия Хитлер като "безсрамна, но умна самореклама".
Книгата, съдържаща и серия от речи на нацисткия вожд, включва екстравагантни твърдения, според които "й било отсъдено да стане новата библия на онова време", отбелязва ученият в комюнике за печата. И допълва, че трудът, сравняващ влизането на Хитлер в политиката с "възкресението на Христос", съдържа термини като "светец" и "спасение".
"Да откриеш, че всъщност е написана от самия Хитлер, показва колко добре е схващал той същността на политическите процеси и истории, много преди да напише "Моята борба" ("Мein Kampf"), смятана за първата му автобиография", добавя изследователят.
Той обяснява, че е открил архивите, докато проучвал тези на автора-биограф Виктор фон Кьорбер в университета "Уитуотърсранд" в Йоханесбург, пишейки нова книга за Адолф Хитлер.
Те съдържали потвърдено под клетва писмено признание на съпругата на издателя, че Фон Кьорбер не е написал книгата и че Хитлер разпоредил на свой приближен генерал да намери писател-консерватор, несвързан с нацистката партия, под чието име да излезе тя.
Уебър намерил и други документи, потвърждаващи неговата версия, включително писмо на самия Фон Кьорбер, в което мнимият автор изреждал подробности за това как Хитлер написал книгата.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44