Италианско селце си има собствено слънце 02.03 | 10:59
От векове селото прекарвало по няколко месеца годишно без пряка слънчева светлина
Винагела е малко италианско селце, разположено на дъното на дълбока долина. То е заобиколено от всички страни от високи планини, което означава, че всяка година от средата на ноември до началото на февруари до него не достига пряка слънчева светлина, съобщава Oddity Central.
Завръщането на слънчевите лъчи на 2 февруари всяка година се отбелязва с празници. Тази традиция продължила няколко века, докато през декември 2006 г. проблемът с тъмнината не бил решен завинаги.
Благодарение на идеите на Джакомо Бонзани, архитект и дизайнер на слънчеви часовници, сега на един от близките склонове е поставено гигантско огледало, което отразява слънчевата светлина и я насочва директно към градския площад.
Така хората, които преди живеели в тъмнина през зимата, днес се радват на светлината и топлината на слънцето.
Огромното огледало е с площ 40 кв. м. и е разположено на 870 метра над селото. То се управлява от компютърен софтуер, който следи слънцето и накланя огледалото, така че отразените лъчи винаги да са насочени към селото.
Странното изобретение се е превърнало в туристическа атракция и вече пет години привлича хора от цяла Италия.
Според Бонзани в началото никой не вярвал, че огледалото ще реши проблемите на жителите, но в крайна сметка мъжът успял да докаже, че идеята му е страхотна. С реалното проектиране на съоръжението се заел инженерът Емилио Барлоко.
Кметът на селото Пиерфранко Мидали разкри, че осъществяването на плана не било никак лесно и най-голямата трудност се оказало събирането на парите. Стойността на проекта е 100 000 евро.
Водещи
-
Пътна полиция в Гърция предупреждава за наводнени пътни участъци
Лошото време продължава и днес
11.11 | 11:15
-
Напрежението около приемането на бюджета остава голямо
Премиерът Росен Желязков все пак очаква в края на седмицата бюджетът да бъде внесен в...
11.11 | 10:59
Най-четени
-
Страната ни става част от европейската система за печатане на еврото от януари 2026 година
Какво очаква България
11.11 | 08:45
-
Кой е шофьорът, прегазил кучето Мая? Жители на "Разсадника" се вдигнаха на протест, искат наказание
В неделя извършителят подал сигнал до 112 заради скандал с неговите съседи.
11.11 | 09:15