Как да изградим емоционална устойчивост 19.05 | 18:22
Защото животът е радост и тъга

Великият български футболист Христо Стоичков е автор на великата реплика "съмтаймс уин, съмтаймс люн", а един друг велик герой, макар и измислен, беше казал, че "животът е радост и тъга".
Всичко това иде да рече, че освен цветя и рози, съдбата доста често поднася и недотам приятни подаръци и с тях не просто ни скапва настроението, но ни причинява негативни емоции, които могат да траят с дни и в крайна сметка дори да окажат негативен ефект върху здравето ни.
Организмът на човека и всички други бозайници е устроен така, че е доста добре устойчив на краткотраен стрес (в крайна сметка целта на стресовата реакция е да ни спаси живота в критични моменти), но когато този стрес се поражда прекалено често и трае сравнително дълго, тогава той твърде успешно може да ни разболее до степен на смърт.
Ето защо е важно не само да си спестяваме стреса, когато ни е възможно, но и да изградим у себе си емоционалната устойчивост, която е наш приятел в моментите, когато ни е невъзможно да си спестим стреса.
1. Говорете с някого. Споделянето на собствените чувства и терзания спомага за намаляване на емоционалното напрежение, стига човека, с когото ги споделяте, да е достатъчно и автентично загрижен за вас.
2. Поработете върху самочувствието си. Самочувствието е начинът, по който... чувствате и осъзнавате самите себе си. Има много начини то да бъде съсипано, в това число раздялата с
интимен партньор, натрупването на излишно тегло, безработицата, изключването от определен приятелски кръг, провалянето на изпит и какво ли още не. Важно е непрекъснато да работите върху самочувствието си - уважавайте се, познавайте силните си страни и отбелязвайте моментите, в които се представяте добре в живота, вместо да се вторачвате в неуспехите).
3. Управлявайте стреса. Винаги, когато животът стане "труден", се чувстваме стресирани. Работата е там, че повечето хора приемат нещата по-лично и по-драматично, отколкото би трябвало. Склонността към негативизъм и драматизиране може да ви накара не само да възприемате една ситуация в далеч по-лоша от реалната светлина, но и да реагирате по начин, който реално е в състояние да я влоши. Запомнете - животът е на 10% нещата, които ви се случват, и на 90% начина, по който ги възприемаме. В това се крие разликата между пълния непукист и тоталния истерик. Научете се как да лавирате между двете роли с приоритет върху първата.
4. Доставяйте си удоволствия. Скандално, но факт - практикуването на приятни занимания ни кара да се чувстваме по-добре. Съвсем сериозно, недейте да пропускате възможност да се насладите на момент, да отделите минутка за среща с близък човек, да поиграете на любимата си игра, да почетете любимия си автор, да отидете на кино или да не правите нищо, ако това е вашето любимо занимание.
5. Живейте здравословно. Познайте кой е по-устойчив в емоционално отношение: един хронично недоспал, недохранен и злоупотребяваш с алкохол и стимуланти (никотин, енергийни напитки, кафе и др.) човек или един свеж, здрав, добре нахранен (не само количествено, но и качествено), натрениран, трезвен и трезв индивид? Точно така, а вие сте тези, които избират кой от тези двамата да бъдете в дългосрочен план.
6. Инвестирайте в добрите взаимоотношения. Хората около вас правят ли ви щастливи? Очаквате ли следващата си среща с тях с нетърпение? Можете ли да кажете, че те са добронамерено настроени към вас? Те стимулират ли самочувствието ви? Карат ли ви да искате да се развивате още повече? Ако не, това не са хората, които ще ви дадат емоционална устойчивост.
Водещи
-
ВКС образува дело по жалба на ДПС-ДПС
Вече два пъти съдът отказа да се занимава с казуса
15.04 | 18:20
-
НАП: Има много данъчни измами със строителни материали, коли и торове
Приходната агенция отговори защо разширява броя на стоките с висок фискален риск
15.04 | 18:00
-
"Непокорна България" вече е регистрирана в Патентното ведомство
За това съобщи Корнелия Нинова
15.04 | 17:45
-
Къде ще има камери за средна скорост и колко ще са те?
15.04 | 17:30
Най-четени
-
ДПС-ДПС решава дали да продължи подкрепата си за правителството на премиера Росен Желязков
В събота Ахмед Доган се завърна в резиденцията си в Бояна известна също така като „Боянските...
15.04 | 09:30
-
Някои видове мухъл са безопасни, като тези, използвани в производството на сирене
Но битовата плесен върху хляб или други продукти не се отнася за тях.
15.04 | 11:45
-
Футболният лукс в Европа: Къде живеят звездите? 3
15.04 | 08:30