Как се изхранва един човек с 2 лева на ден? 15.05 | 15:58

Трудно, да не кажем невъзможно

От Кирил Русев

Човекът, който виждате на снимката, се казва Роб Лацинаро. От 28 април до 2 май той взема участие в инициативата Live Below the Line, която има за цел да събере средства за гладуващите хора по света.

За целта участниците в нея се призовават да ограничат бюджета си за храна в рамите на пет дни до 1,50 долара дневно (еквивалента на 2 лева и 15 стотинки). Така човек не само спестява парите, които да дари впоследствие на инициативата, но и донякъде става съпричастен със съдбата на гладуващите.

Роб Лацинаро взeма идеята присърце, но бидейки регистриран диетолог, решава да добави и допълнително условие към предизвикателството - да се храни в рамките на въпросния бюджет така, че в максимална степен да избегне дефицита на хранителни вещества. Той дава приоритет най-вече на витамините А и С, на калция и желязото, тъй като знае, че системно гладуващите обикновено са дефицитни именно на тези вещества. Също така той следи изкъсо приема на белтъчини, тъй като те са най-оскъдната хранителна група сред хранещите се в недостиг.

Имайки тези особености предвид, той организира храненето си в рамките на въпросните пет дни около следните храни:

- замразен спанак - за витамин А, желязо, калций

- меласа (нагарчащ остатъчен продукт от производството на захар) - за желязо и калций като добавка към сутрешната каша от овесени ядки

- люти чушки - за витамин С

- грах и нахут - протеин, желязо, калций (едни от най-евтините растителни източници на протеин)

- царевично брашно, ориз, пълнозърнесто брашно за месене на хляб - евтини източници на енергия, които също така допълват протеина от граха и нахута

В резултат среднодневният му прием на енергия и хранителни вещества изглежда по следния начин:

Калории: 1625, което е далеч по-ниско от дневните му нужди от 2000-2400

Разпределение на калориите по хранителни групи: 69% въглехидрати, 18% протеин, 13% мазнини

Протеин: 95 грама, което е добре на фона на случващото се в бедните държави

Фибри: 110 грама, което е без значение, тъй като храната на бедните хора по принцип е богата на растителни влакнини

Витамин А: ~49% от дневните нужди

Витамин С: ~70% от дневните нужди

Желязо: 101% от дневните нужди

Калций: ~35% от дневните нужди

Встрани от техническите детайли около менюто си, Роб споделя, че тези пет дни коренно променят начина, по който се чувства и възприема "здравословното хранене". Той започва предизвикателството като самоуверен диетолог, убеден, че ще успее да изчисли всичко по оптимален начин, но се оказва, че още на втория ден започва да страда от умора, разсеяност, депресивни настроения и непрекъснат глад.

Той завършва личната си история по следния начин: "Когато си наистина гладен, целият ти свят се променя; дори и да успееш да хапнеш достатъчно откъм количество, хранителната стойност и удоволствието от храната просто не съществуват. Бидейки почитател на храната, не мога да си представя нещо по-лошо от това да нямаш достатъчно качествено препитание. Самата мисъл за това, че по света има хора, които никога не са вкусвали едно от най-простите ежедневни удоволствия, ме сломява."

След като приключва предизвикателството, Роб не може да свикне с факта, че може да яде каквото си иска и когато си поиска. Въпреки това посещава любимия си плод и зеленчук, за да си вземе зеленчуци за салата и на излизане оттам плаща 9 канадски долара, което са около 12 български лева.  

Водещи

Най-четени